Bydgoszcz uczci pamięć Ireny Szewińskiej

To będzie wielkie święto w stolicy polskiej lekkiej atletyki – Bydgoszczy. 12 czerwca na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka odbędzie się bardzo silnie obsadzony 1. Memoriał im. Ireny Szewińskiej.


To wielkie wyróżnienie dla naszego miasta, ale też bardzo uzasadnione. Pani Irena była związana z Bydgoszczą, bardzo często nas odwiedzała, dekorowała najlepszych zawodników naszych imprez. Irena Szewińska lobbowała za organizacją wielu międzynarodowych imprez i wspierała nas w tym. Po prostu zasłużyła, by właśnie ten pierwszy memoriał odbył się tutaj. A my zrobimy wszystko, by godnie uczcić jej pamięć – mówi Krzysztof Wolsztyński, dyrektor mitingu i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

I Memoriał im. Ireny Szewińskiej odbędzie się w środowe popołudnie.  Przedsmak lekkoatletycznych emocji będziemy mieli jednak już dzień wcześniej, gdy na Wyspie Młyńskiej rywalizować będą najlepsi polscy i zagraniczni tyczkarze.

Warto pamiętać, że Irena Szewińska w 1976 roku właśnie w Bydgoszczy pobiła rekord świata na 400 metrów. Ona zasłużyła na to, by Bydgoszcz ją honorowała, tak jak Bydgoszcz zasługiwała na to, by mieć miejsce w sercu pani Ireny – mówi Wolsztyński.

– Irena była związana z tym miastem, więc cieszę się, że w Bydgoszczy będzie Memoriał jej imienia, w dodatku na stulecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – mówi Janusz Szewiński, mąż Ireny Szewińskiej.

Mężowi Pani Ireny wdzięczny jest prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który cieszy się z faktu, że Bydgoszcz wyrasta na najbardziej lekkoatletyczne miasto w Polsce.

Chciałbym podziękować panu Januszowi Szewińskiemu, że popierał kandydaturę Bydgoszczy jako organizatora Memoriału. Wiem, że dobrze uczcimy pamięć honorowego obywatela Bydgoszczy – mówi prezydent miasta.

Bydgoszcz w tym sezonie bez wątpienia będzie polską stolicą lekkiej atletyki. Oprócz silnie obsadzonego Memoriału im. Ireny Szewińskiej w dniach 9-11 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy.

Bydgoszcz w ostatnich latach organizuje najwięcej lekkoatletycznych imprez międzynarodowych na świecie. Nie ma drugiego miasta, które mogłoby się pochwalić tak wielką liczbą poważnych imprez – dodaje Wolsztyński.

W kontekście Drużynowych Mistrzostw Europy wierzę, że dobrze zorganizowany Memoriał napędzi promocję i kibiców, aby wzięli udział w sierpniowych mistrzostwach – dodaje Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Na stadionie Zawiszy zawiśnie specjalna tablica upamiętniająca Irenę Szewińską.

Sam memoriał zaczniemy konkurencjami, w których przed laty startowała Irena Szewińska, czyli biegami na 100 i 400 metrów. Już dziś mogę zapewnić, że na naszych zawodach wystąpi cała czołówka, a na pewno będą Iga Baumgart, Justyna Święty, czy Ewa Swoboda. Również gwiazdy zagraniczne zabiegają o to, by u nas wystąpić – dodaje Wolsztyński.

Oprócz biegów na 100 i 400 metrów, kobiety będą rywalizowały na dystansach 800 metrów i 100 metrów przez płotki, a mężczyźni na dystansach 800 metrów, 110 metrów przez płotki i 3000 metrów z przeszkodami. Odbędą się też konkursy skoku w dal, pchnięcia kulą i rzutu młotem mężczyzn.

Bardzo się cieszę, że zawody poświęcone pani Irenie odbędą się w moim mieście. Uwielbiam startować w Bydgoszczy, a rywalizować w imprezie nazwanej imieniem wybitnej polskiej lekkoatletki będzie zaszczytem – mówi Iga Baumgart.

Na stadionie Zawiszy pojawią się też m.in. najlepsi polscy młociarze Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki oraz kulomioci Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki.

Biuro Prasowe Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki/Sport.RIRM

drukuj