PAP/Leszek Szymański

Bruksela: Spotkanie premierów państw V4 z przewodniczącą KE ws. migracji

Premierzy Polski, Węgier i Czech spotkali się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Przedstawili swoje stanowisko w sprawie migracji. Zaproponowali Ursuli von der Leyen plan pomocowy dla Białorusi.

Nowa propozycja Komisji Europejskiej w sprawie migracji przewiduje mechanizm obowiązkowej solidarności. Kraj, który byłby pod ogromną presją, poprzez napływ migrantów i uchodźców, mógłby zwrócić się do Komisji Europejskiej z prośbą o pomoc. Wtedy Komisja Europejska mogłaby podjąć decyzję o relokacji przybyszów. Jeśli np. Polska zdecyduje, że nikogo nie przyjmie, musiałaby zająć się deportacją migrantów, w takiej liczbie, jaką przydzieli jej Komisja Europejska. Propozycja kładzie nacisk na powroty osób, które nie mają prawa do azylu. Ta sprawa była omawiana na spotkaniu liderów państw Grupy Wyszehradzkiej z przewodniczącą Komisji Europejskiej. W rozmowach nie brał udziału premier Słowacji. Jego stanowisko było jednak uzgodnione z pozostałymi państwami V4. Już po spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Grupa Wyszehradzka ma w sprawie migracji zasady, z których nie zamierza rezygnować.

– Dotyczące kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których potencjalni migranci mogą migrować do Europy – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że Polska – w ramach europejskiej solidarności – wysłała do Grecji 156 domów modułowych, które mają dać schronienie migrantom i uchodźcom. Polska bardzo ostrożnie odnosi się na razie do propozycji Komisji Europejskiej w sprawie zmian polityki migracyjnej.

Politolog dr Lucyna Kulińska podkreśliła, że suwerenność państw unijnych została już na tyle ograniczona, że tylko jednocząc się, mogą one odzyskiwać swój głos.

– Być może wyleje to troszeczkę, być może nie kubeł, ale kubełek zimnej wody na głowę kobiety, która jest chętna do tego, razem z Panią Jourovą, aby bezkarnie narzucać różnego rodzaju sankcje na kraje Europy Środkowej – dodała politolog.

Przewodnicząca Ursula von der Leyen po rozmowach z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej deklarowała chęć współpracy, także w obszarze Białorusi, bo był to również jeden z głównych tematów czwartkowych rozmów. V4 przygotowała program pomocowy dla Białorusi, który chce przeforsować na poziomie unijnym.

– Przedstawimy ją jako nasz wspólny plan, przedyskutowany – przynajmniej częściowo – z panią przewodniczącą Komisji Europejskiej za tydzień w Brukseli na Radzie Europejskiej – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

To łącznie 10 punktów, które mają być alternatywą dla Białorusi w obliczu aktywnych działań podejmowanych przez Rosję.

TV Trwam News

drukuj