Boże Narodzenie u chrześcijan obrządku wschodniego

Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Przypada ona 13 dni później niż u katolików, ponieważ wierni obrządków wschodnich posługują się kalendarzem juliańskim.

W trakcie wieczerzy wierni podzielą się przaśnym chlebem tzw. prosforą i złożą sobie życzenia. Wieczorem udadzą się na Liturgię, która rożni się od tej obchodzonej w Kościele rzymskokatolickim. W jej trakcie modlą się kompletą i jutrznią.

Ks. bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, w życzeniach złożonych za pośrednictwem naszego reportera zaapelował, by tegoroczne Boże Narodzenie było świętem spotkania.

Umiejmy odnaleźć Boga w tym dzieciątku, które się narodzi. (…) Umiejmy Go znaleźć, patrząc na znaki, które Bóg nam posyła. Szukajmy Go, czytając Pismo Święto. Szukajmy Go i odnajdujmy, słuchając Kościoła, kapłanów, ale również rozradujmy się tym spotkaniem. Niech to nie będzie spotkanie „jeszcze jedno z wielu”. Niech to będzie spotkanie szczególne, niepowtarzalne – spotkanie człowieka z Bogiem narodzonym, w ludzkim ciele przychodzącym na świat – mówił ks. bp Włodzimierz Juszczak.

Boże Narodzenie w kościołach wschodnich poprzedza 40-dniowy post, bardzo ściśle przestrzegany zwłaszcza w ostatnich dniach przed Wigilią.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl