PAP/Piotr Nowak

#BitwaOWozy także podczas drugiej tury wyborów prezydenckich

Resort spraw wewnętrznych kontynuuje działania mające zwiększyć frekwencję w wyborach. Będzie kolejna edycja akcji #BitwaOWozy. W pierwszej edycji szesnaście gmin, które miały najwyższą frekwencję w pierwszej turze, otrzymały promesy na zakup nowoczesnych wozów dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Głównym celem akcji było zmobilizowanie lokalnych społeczności do aktywności obywatelskiej.

– Akcja miała być akcją pro-frekwencyjną i była akcją pro-frekwencyjną. Chciałbym jednak podkreślić ten wymiar podniesienia bezpieczeństwa w społeczności lokalnej. Ochotnicze Straże Pożarne, co powtarzamy często, mają niezwykle duży udział w stanie bezpieczeństwa społeczności lokalnych – wskazał Maciej Wąsik, wiceszef MSWIA.

Mobilizacja mieszkańców gmin do 20 tysięcy mieszkańców oraz strażaków ochotników była ogromna. Przerosła najśmielsze oczekiwania.

– W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele różnych głosów, także tych krytycznych na temat tej akcji. Chciałbym jasno powiedzieć, że bez względu na to, gdzie Polacy mieszkają, czy w małych miejscowościach, czy dużych miastach, mają takie samo prawo do święta demokracji, do udziału w wyborach, do akcji pro-frekwencyjnej – mówił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

W akcji wygrało wiele gmin, w których największe poparcie uzyskali kandydaci opozycji. Najwyższą frekwencje wynoszącą 86 proc. odnotowano w gminie Rewal. Promesę na nowy wóz odebrał wójt, Konstanty Oświęcimski.

– Od gór po morze te środki trafią w dobre ręce. Te samochody trafią w dobre ręce, w ręce naszych ochotników, którzy jak tylko zawyje syrena niosą pomoc swoim mieszkańcom, turystom – akcentował Konstanty Tomasz Oświęcimski, wójt gminy Rewal.

Nowoczesne wozy warte niemal 800 tysięcy złotych trafią też m.in. do gmin Czernica w dolnośląskim; Osielsko w kujawsko-pomorskim, Godziszów w lubelskim, Zabór w lubuskim, Suchy Las w wielkopolskim i gminy Łeba w pomorskim.

– Wszyscy byśmy chcieli, żeby była to inspiracja, by ta aktywność obywatelska mieszkańców waszych gmin była inspiracją przed II turą wyborów prezydenckich dla całej Polski, dla wszystkich Polaków – podkreślał Mariusz Kamiński, szef MSWIA.

Minister zapowiedział kolejną edycję akcji #BitwaOWozy w trakcie drugiej tury. Resort rozdysponuje 49 wozów.

– Chcemy, żeby rozłożenie dysponowania tymi wozami było równomiernie w całej Polsce i przyjęliśmy taki klucz praktyczny, że środki te trafią do gmin, gdzie będzie najwyższa frekwencja na ternie dawnego województwa – podkreślił Mariusz Kamiński, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szczegóły akcji zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie. Nie będą mogły wziąć w niej udziału gminy, które zwyciężyły w pierwszej edycji.

TV Trwam News

drukuj