fot. twitter.com/BlizejKosmosu

Bieszczady: Gwieździste niebo atrakcją turystyczną gminy Lutowiska

Od blisko pięciu lat nocne obserwacje nieba przez turystów są jedną z ofert gminy Lutowiska w Bieszczadach. „Przygotowano m.in. trzy platformy obserwacyjne, organizowane są warsztaty astronomiczne” – powiedział PAP Jakub Doliwa z miejscowego urzędu gminy.

„Przy sprzyjających warunkach pogodowych w nocy w Bieszczadach można zobaczyć nawet siedem tysięcy gwiazd. Dla porównania np. na nocnym niebie w Warszawie nie znajdziemy więcej niż 200 gwiazd” – zauważył Jakub Doliwa.

Przypomniał, że „w ramach projektu powstało Centrum Informacji Astronomicznej w Stuposianach oraz dwie platformy widokowe służące do obserwacji nieba”.

„Można też obserwować niebo z każdego wybranego przez siebie miejsca” – dodał.

Gmina Lutowiska w Bieszczadach należy do miejsc, gdzie występuje niewielkie zanieczyszczenie sztucznym światłem. Obserwacja nieba nie jest tam utrudniona czy wręcz uniemożliwiona, jak np. w dużych aglomeracjach, przez tzw. łunę miejską.

„Bieszczady, jak chyba żadne inne miejsce w Polsce, stały się synonimem dzikiej przyrody. Są również jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem cywilizacji” – zaznaczył Jakub Doliwa.

Oferta samorządu Lutowisk poszerza propozycje turystyczne gminy. Na jej terenie znajdują się m.in. Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu, Międzynarodowy Rezerwat „Karpaty Wschodnie”, liczne rezerwaty i pomniki przyrody. Celem ofert dla astro-turystów jest także ochrona środowiska nocnego przed nadmiarem sztucznego światła oraz propagowanie astronomii.

PAP/RIRM

drukuj