twitter.com/PLinBelgium/

Belgia: polska dyplomacja zorganizowała obchody Narodowego Święta Niepodległości

Kwiaty pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielkie przyjęcie – w ten sposób polskie placówki dyplomatyczne w Brukseli zorganizowały obchody Narodowego Święta Niepodległości.

 

Stałe przedstawicielstwo w Brukseli przygotowało bankiet na około 600 osób, w którym wzięli udział m.in. dyplomaci, europosłowie i urzędnicy pracujący dla instytucji unijnych nie tylko z Polski.

Gościem specjalnym uroczystości był szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, który przyjechał do belgijskiej stolicy na posiedzenie unijnej Rady ds. Zagranicznych.

Minister przypomniał, że 11 listopada 1918 roku „Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy”. Jak zaznaczył, pięć pokoleń kobiet i mężczyzn o tę niepodległość walczyło.

Szef MSZ, który zwracał się do zebranych w trzech językach – po polsku, francusku i angielsku – mówił, że Polacy wiedzą, jak ważna jest suwerenność, dlatego nie traktują jej jako oczywistości.

Zapewniał, że Polska aktywnie włącza się w rozwiązywanie problemów, które stoją przed UE, a Polacy należą do najbardziej proeuropejskich narodów.

Uroczystości zorganizowała też ambasada RP w Belgii, która jeszcze w piątek zaprosiła „na wielopokoleniowe śpiewanie pieśni patriotycznych”. W poniedziałek po południu złożono kwiaty pod popiersiem marszałka Piłsudskiego.

W niedzielę z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Brukseli odprawiona została Msza św. za ojczyznę. Wśród uczestników był minister Jacek Czaputowicza. W kościele Notre Dame de la Chapelle odbyło się też okolicznościowe zgromadzenie.

PAP

drukuj