fot. flickr.com

Belgia: Gigantyczny przemyt kokainy przechwycony przez służby

Belgijska policja federalna przechwyciła w porcie w Antwerpii 11,5 tony kokainy ukrytej w kontenerze ze złomem – podały w piątek tamtejsze media. To największa konfiskata tego narkotyku, jakiej kiedykolwiek dokonano poza obiema Amerykami.

Kontener, w którym w ubiegłym tygodniu odkryto narkotyki, dotarł do doków w Antwerpii z Gujany w Ameryce Południowej. Według publicznego nadawcy VRT został on zamówiony przez międzynarodowy gang narkotykowy, którym ma kierować były funkcjonariusz służb mundurowych.

Chodzi o Willego Van Mechelena, którego policja zatrzymała w ubiegłym miesiącu. Domniemany przywódca gangu kokainowego był w przeszłości czołowym śledczym w Antwerpii. Wraz z nim w ramach akcji zatrzymano kilku policjantów, wysoko postawionego przedstawiciela portu w Antwerpii oraz prawnika i członka rodziny mafijnej Aquinos.

Gang jest podejrzany o prowadzenie regularnego przemytu dużych ilości kokainy z Ameryki Południowej do Belgii. Obecnie w areszcie w związku z tym procederem są 22 osoby. Trzech podejrzanych oczekuje na przekazanie Belgii przez władze sądowe Holandii.

Na rekordowy transport śledczy trafili, prowadząc dochodzenie w sprawie działalności gangu. Kokainę ukryto w stalowym pojemniku, który z kolei został umieszczony w morskim kontenerze załadowanym złomem. Kiedy został otwarty, wykryto 11,5 tony narkotyku.

To największa ilość kokainy jaką kiedykolwiek przechwycono poza Ameryką Północą i Południową. Statek przewożący kontener dotarł do doków Zeebrugge we Flandrii Zachodniej w zeszłym tygodniu. Następnie ładunek został przeniesiony na mniejszą jednostkę i został wysłany dalej do Antwerpii. Celem była firma tuż za holenderską granicą.

Jak dotąd w wyniku operacji skonfiskowano łącznie 15 ton kokainy. Media podają, że narkotyki mają szacunkową wartość hurtową 450 mln euro. Wartość uliczna jest około dwa razy większa.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl