Archidiecezja warmińska ma nowego biskupa pomocniczego

W Bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie sakrę biskupią przyjął ks. bp Janusz Ostrowski. Za dewizę przyjął słowa „Jezu ufam Tobie”.

W uroczystości udział wzięli księża arcybiskupi, biskupi, przedstawiciele władz samorządowych, osoby konsekrowane oraz licznie zgromadzeni wierni.

Głównym konsekratorem był metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński. Natomiast współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio i arcybiskup senior Edmund Piszcz.

Święcenia biskupie to wielkie przeżycie podkreślił ks. bp Janusz Ostrowski tuż po zakończeniu uroczystości.

Tym bardziej, że jest ono jednokrotne w ciągu życia kapłana, który przyjmuje takie święcenia. Świadomość nie tylko czekających mnie obowiązków jest trudna, ale pocieszeniem jest zawsze ta świadomość i obecność kapłanów prezbiterium warmińskiego, bo to dla nich i z nimi będę pracować i budować to, co się nazywa budowaniem „królestwa Bożego” w ludzkich sercach. Z jednej strony jest ciężar obowiązków, ale z drugiej strony świadomość bliskości, życzliwości i chęci pomocy wspólnoty kapłanów, ale również wiernych świeckich w naszej diecezji – podkreślił nowy biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.

27 lutego br. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. kanonika dr. Janusza Ostrowskiego nowym biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej.

W czasie dotychczasowej posługi duszpasterskiej 53-letni kapłan był m.in. sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej i misjonarzem w Togo.

RIRM/TV Trwam News

drukuj