Ambasada RP w Rzymie: oskarżenia w „CdS” o antysemityzmie Polaków – fałszywe

Zamieszczone we włoskim dzienniku „Corriere della Sera” oskarżenia o odpowiedzialność Polaków w Holokauście są bezpodstawne, fałszywe i niezrozumiałe – podkreśliła dziś ambasada RP w Rzymie. List placówki w tej sprawie opublikowano na łamach „CdS”.

Polska ambasada wyraziła „zaniepokojenie” z powodu zawartości komentarza, „zdumienie” jego stwierdzeniami i „rozgoryczenie” konkluzjami, bo – jak podkreśliła – nie tylko przywołuje on „antyhistoryczne zarzuty antysemityzmu”, ale również jest w nim mowa o odpowiedzialności Polaków.

W nocie przypomniano o Polakach, którzy otrzymali tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i o tym, że Polska najdłużej walczyła z „nazistowską tyranią” .

„Na polskim terytorium, okupowanym przez niemieckich nazistów nie istniał ani jeden ośrodek, który współpracowałby z najeźdźcami” – zapewniła polska ambasada.

W liście mowa jest też o grobach żydowskich żołnierzy pochowanych na cmentarzach wojennych, między innymi na Monte Cassino.

„To wszystko czyni bezpodstawnymi i niezrozumiałymi oskarżenia wobec Polaków o rzekomą >>osobistą odpowiedzialność w Holokauście<<” – dodała ambasada.

Oskarżenia takie uznała za fałszywe i „głęboko niesprawiedliwe wobec historii i godności ludzi, Polaków i nie tylko”.

List ambasady we Włoszech jest reakcją na komentarz „Wojtyła i braterstwo. Nie zapominajmy o nim” na temat inicjatywy „Różaniec do Granic” w Polsce. Tekst ukazał się w „Corriere della Sera” 11 października.

Autor artykułu, znany włoski publicysta Gian Antonio Stella napisał, że była to inicjatywa “przeciwko imigrantom”. Następnie stwierdził: „Polacy nie powinni nigdy zapomnieć, nigdy, ich własnej osobistej odpowiedzialności w Holokauście. Nie tylko u boku niemieckich nazistów, ale także potem”. W tym kontekście wymienił pogrom kielecki w 1946 roku.

Pod wydrukowanym w poniedziałek listem zamieszczono replikę autora tekstu. Stella przypomniał m.in. słowa przeprosin za postawy niektórych Polaków, jakie wobec przywódców Izraela i wspólnoty żydowskiej wygłosili byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, a także prymas Polski kardynał Józef Glemp w Jedwabnem.

Stella kończy pytaniem: „Czemu te wszystkie przeprosiny, skoro wszyscy Polacy w sprawie antysemityzmu mają spokojne sumienie?”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl