fot. pixabay.com

Agencja S&P potwierdza rating Polski na poziomie „A-„

Agencja Standard and Poor’s potwierdziła rating Polski na poziomie „A-„ z perspektywą stabilną. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zaznaczyła, że Polska prowadzi skuteczną politykę minimalizowania negatywnego wpływu wojny Rosji za wschodnią granicą na sytuację gospodarczą w kraju.

Wobec agresji Rosji na Ukrainę Agencja Standard & Poor’s obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski do 4 proc. na bieżący rok oraz do 1,2 proc. dla roku przyszłego. W ocenie analityków, konkurencyjność polskiej gospodarki oraz dobra sytuacja finansów publicznych pozwalają zminimalizować ryzyko, jakie niesie wojna za wschodnią granicą.

Agencja byłaby skłonna podnieść rating Polski, jeśli wraz z ustąpieniem skutków inwazji Rosji na Ukrainę, utrzymany zostanie wzrost gospodarczy oraz dobry stan finansów publicznych.

Analitycy przewidują także zły scenariusz. Gdyby wojna była długotrwała rating może znaleźć się pod silną presją przez długotrwałe spowolnienie w dłuższym okresie.

Na decyzję agencji w kolejnych miesiącach wpływ będą miały też relacje na linii Warszawa–Bruksela. Według analityków napięcia polityczne mogą spowodować mniejsze transfery środków unijnych.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska wskazuje, że decyzja Standard & Poor’s wskazuje na siłę i stabilność polskiej gospodarki. Zaznaczyła, że Polska prowadzi skuteczną politykę minimalizowania negatywnego wpływu wojny Rosji za wschodnią granicą na sytuację gospodarczą w kraju.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl