A. Macierewicz, P. Naimski i J. Szarek uczcili pamięć Jana Olszewskiego

Marszałek senior Sejmu IX kadencji Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski i prezes IPN Jarosław Szarek uczcili pamięć Jana Olszewskiego. W rocznicę obalenia jego rządu złożyli kwiaty przy kamieniu węgielnym pomnika ku jego czci przed KPRM.  

W czwartek minęło 28 lat od tzw. nocnej zmiany, czyli odwołania pierwszego po II wojnie światowej rządu wyłonionego po całkowicie wolnych wyborach. Do obalenia gabinetu Jana Olszewskiego doszło w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r.

Bezpośrednią przyczyną była sprawa lustracji życia publicznego. Decyzja zapadła po wykonaniu przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza uchwały w tej sprawie. Na liście z nazwiskami polityków funkcjonujących w archiwach PRL jako współpracownicy SB znalazł się m.in. Lech Wałęsa.

Sejm poparł wniosek o wotum nieufności dla rządu po północy 5 czerwca. Antoni Macierewicz podkreślił, że doprowadziło to do opóźnienia zmian niepodległościowych, zapoczątkowanych przez rząd Jana Olszewskiego.

– To był zamach, który doprowadził do tego, że opóźniono o kilkanaście lat zmiany niepodległościowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, społecznym, politycznym, ale także ideowym, które zapoczątkował rząd Jana Olszewskiego. Zablokowano je dlatego, że rząd Olszewskiego przekreślił układy Okrągłego Stołu, że rząd Olszewskiego rozpoczął negocjacje o wstąpieniu do NATO, rozpoczął upowszechnienie własności, zablokował rozkradanie majątku narodowego, ratował polskie rolnictwo, zablokował odbudowę baz sowieckich na naszych zachodnich granicach. Krótko mówiąc – stworzył całą podstawę do programu niepodległościowego – zaznaczył Antoni Macierewicz.  

Po obaleniu rządu Jana Olszewskiego na premiera powołano Waldemara Pawlaka. Tzw. nocna zmiana zahamowała lustrację i dekomunizację, a następnie umożliwiła dojście do władzy postkomunistów.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl