fot. abramowicz.com.pl

A. Abramowicz: Będę wnioskował o przedłużenie terminu na składanie małego ZUS-u

Zbieramy opinie od przedsiębiorców i w ciągu miesiąca przestawimy propozycje nowelizacji ustawy wprowadzającej mały ZUS – zapowiedział rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

Chodzi między innymi o wydłużenie terminu składania wniosków. Ten ustawowy minął 8 stycznia. Rzecznik wnioskował do premiera RP o jego przedłużenie do końca tego miesiąca. KPRM przekazała już prośbę rzecznika MŚP do resortu przedsiębiorczości i technologii.

W tym roku składka na ubezpieczenia w ZUS wynosi około 1300 zł. Ta kwota jest często nie do udźwignięcia dla przedsiębiorców, którzy mają małe lub nieregularne dochody. Stąd ustawa o tzw. małym ZUS-ie.

Dotychczas 127 400 przedsiębiorców zdążyło złożyć wnioski o zmianę kodu ubezpieczenia społecznego. Skutecznie zrobiło to 2/3 uprawnionych – poinformował rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. I zapowiada propozycje nowelizacji, które usprawnią funkcjonowanie ustawy.

– Jeszcze 1/3 nie złożyła. Jest to dość duża grupa, bo ok. 60 tys. osób. Wydaje mi się, że warto się jednak pochylić nad ich problemem. Jako rzecznik, wsłuchując się w to, co mówią przedsiębiorcy, złożę wniosek o nowelizację tej ustawy. Ten termin jest bardzo nieszczęśliwy i w przyszłym roku będą podobne sytuacje, więc będę prosił o znowelizowanie jeśli chodzi o termin składania wniosków, a być może tez o inne sprawy – podkreślił Adam Abramowicz.

Z małego ZUS-u, od 1 stycznia bieżącego roku, mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dzięki temu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie.

RIRM

drukuj