74. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

Dziś mija 74. rocznica agresji Rosji sowieckiej na Polskę. Dokładnie 17 września 1939r. Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej niosąc śmierć, zagładę i eksterminację.

Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Historyk prof. Wojciech Polak mówi, że Polska była zupełnie nieprzygotowana do odparcia ataku ze Wschodu.

– Walczyliśmy z Niemcami. Całe siły były skierowane na długą granicę z Niemcami. Właściwie obrona na wschodzie była już niemożliwa – tam doszło tylko do około tysiąca potyczek z oddziałami korpusu obrony pogranicza. Do większych starć z wkraczającymi 17 września wojskami sowieckimi nie doszło. Wkroczenie Sowietów, było wbiciem Polsce noża w plecy i pozbawiło nas już jakichkolwiek szans na ocalenie niepodległości – przypomniał prof. Wojciech Polak.

Wynikiem najazdu ZSRR na Polskę były aresztowania ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Była to niespotykana w najnowszej historii zagłada polskiej elity – zaznacza historyk, prof. Bogusław Polak.

– Straciliśmy elitę; setki lekarzy, inżynierów, artystów, specjalistów różnych dziedzin. Jest to zbrodnia zupełnie nieprawdopodobna. A stało się to dlatego, że znaleźli się tam na tym obszarze, zostali zagarnięci przez oddziały Armii Czerwonej, znaleźli się później w dołach katyńskich i w wielu innych miejscach kaźni, które ujawniały się stopniowo od wiosny 1943 roku – powiedział prof. Bogusław Polak.

Złowrogie armie dwóch najeźdźców, które w efekcie dokonały rozbioru Polski współdziałały w dziele niszczenia polskiej siły przywódczej, politycznej i wojskowej – powiedział Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego.

– Niemcy w 39 roku i na początku 40 roku dokonały straszliwych morderstw polskiej inteligencji, a także profesorów wyższych uczelni. Rosjanie więzili kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów w kilkunastu obozach, których w konsekwencji bez wyroku sądowego zamordowali w 1940 roku. Polacy powinni o tej tragicznej dacie pamiętać – powiedział Andrzej Melak.

Komitet Katyński zaprasza na uroczystości rocznicowe, które odbędą się dziś o godz. 12 przy Pomniku Katyńskim w Warszawie.  O godz. 18 przed ambasadą Federacji Rosyjskiej zaplanowano demonstrację. Natomiast na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się konferencja zatytułowana „Historia i pamięć. 70 lat zmagań o prawdę o zbrodni katyńskiej”.

Również w innych miastach Polacy uczczą pamięć pomordowanych. W miejscach pamięci składane będą kwiaty. Sprawowane będą Msze Św. m.in. w Poznaniu przejdzie Marsz Pamięci; odbędzie się Apel poległych.

W 20. rocznicę wprowadzenia wojsk sowieckich do Polski w Szymbarku odbędzie się też X Światowy Dzień Sybiraka. Udział w uroczystościach wezmą m.in. Sybiracy z kraju i z zagranicy.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl