70. rocznica zamordowania 30 redemptorystów

Dziś mija 70. rocznica rozstrzelania całej wspólnoty zakonnej Redemptorystów z klasztoru na warszawskiej Woli.

6 sierpnia 1944 r.  trzydziestu zakonników  wspólnoty Redemptorystów zostało zamordowanych w ramach rozprawy z ludnością cywilną stolicy tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego. Egzekucja miała miejsce przy ulicy Karolkowej 49, w pobliżu kościoła św. Wojciecha.

Nie możemy dzisiaj nie postawić sobie pytania o znaczenie tamtego tragicznego wydarzenia – podkreślił o. Maciej Sadowski, redemptorysta. Zakonnicy nie opuścili klasztoru; zostali, by wspierać Warszawiaków duchowo – dodał.

W tych dniach zginęło na Woli 50 tys. mieszkańców. Wśród nich cała wspólnota Redemptorystów. Znamienne jest to, że – jak twierdzą świadkowie tych wydarzeń – Redemptoryści do końca pozostali wierni swojemu powołaniu. Do końca pozostali wierni ludziom do których byli posłani – powiedział o. Maciej Sadowski.

Redemptorysta dodaje, że ta ofiara zaowocowała nowymi powołaniami, a także dużym rozwojem Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

 – Była to wielka ofiara krwi w prowincji, która dopiero co budowała swoją strukturę, siłę duchową. Krew męczeńska naszych współbraci zaowocowała po wojnie wieloma powołaniami; wielką ekspansją Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, którzy stali się największą prowincją na świecie – zaznaczył o. Maciej Sadowski.

Z okazji  70. rocznicy tragicznych wydarzeń na warszawskiej Woli zaplanowano koncert piosenek patriotycznych pt. „70 lat pamięci o walczących i pomordowanych na Woli”. Koncert poprowadziła Pani Marzena Białobrzeska.

O godz. 18:30 rozpoczęła się Msza św. której przewodniczył Prowincjał Redemptorystów O. Janusz Sok. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przed Pomnikiem Pomordowanych Mieszkańców Woli.

Do ludobójstwa Warszawiaków z dzielnicy Woli doszło podczas Powstania Warszawskiego. Nie jest znana dokładna liczba osób, które zginęły. Szacuje się, że Niemcy mogli zamordować nawet 60 tys. mieszkańców stolicy.

pomnik rozstrzelanych redemptorystów

 

 

RIRM

drukuj