fot. flickr.com

26 krajów Afryki chce utworzyć strefę wolnego handlu

26 krajów należących do trzech afrykańskich wspólnot gospodarczych ogłosi 10 czerwca tekst porozumienia w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu w Afryce. Zbiegnie się to ze szczytem gospodarczym w Egipcie – ogłosił w niedzielę egipski minister przemysłu i handlu. 

Pakt zostanie zawarty między państwami wchodzącymi w skład Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC), Wspólnego Rynku Afryki Wschodniej i Południowej (COMESA) i Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej (EAC).

PKB tych krajów, które reprezentują 62 proc. globalnego handlu Afryki, stanowi ponad 58 proc. PKB całego kontynentu.

Trójstronny traktat ma znieść bariery i ograniczenia w handlu między państwami członkowskimi, w których mieszka 625 milionów osób i których łączne obroty handlowe wynoszą 102 miliardy dolarów.

Porozumienie zostanie ogłoszone w Egipcie podczas spotkania na szczycie w kurorcie Szarm el-Szejk. Mają w nim uczestniczyć szefowie i ministrowie 26 państw kontynentu afrykańskiego, które wejdą w skład tej nowej strefy wolnego handlu. Będzie się ona rozciągać od Egiptu po Republikę Południowej Afryki.

Na niedzielnej konferencji prasowej egipski minister przemysłu, handlu i drobnych przedsiębiorstw Munir Fachri Abd el-Nur poinformował, że rozmowy mające na celu uzgodnienie ostatnich szczegółów porozumienia zakończą się 27 maja.

PAP/RIRM

drukuj