fot. PAP/EPA

11 ofiar podwójnej lawiny błotnej na Jawie w Indonezji

Co najmniej 11 osób zginęło po przejściu dwóch lawin błotnych w indonezyjskim mieście Sumedang na wyspie Jawa – poinformowały w niedzielę lokalne władze. Wiele osób uznano za zaginione. Lawiny zostały wywołane ulewnymi deszczami, jakie nawiedziły ten region.

„Pierwsza lawina błotna w oddalonym o 150 km od Dżakarty Sumedang zeszła w sobotę wieczorem. Gdy rozpoczęła się akcja ratunkowa, zeszła druga lawina, pochłaniając mieszkańców i członków świeżo przybyłej ekipy ratunkowej” – powiedziała dziennikarzom Seni Wulandari, rzeczniczka służby ratownictwa Bandung.

Jak podkreśliła, ratownicy starają się oszacować liczbę zaginionych po przejściu drugiej lawiny.

„Na zagrożonym terenie pojawili się wtedy ratownicy oraz mieszkańcy Sumedang pragnący nieść pomoc. To właśnie oni stali się ofiarami drugiej fali” – dodała.

Wśród ofiar jest sześcioletnie dziecko. Spod zwałów błota udało się wydobyć jedną osobę. Jest ona poważnie ranna.

Ulewy i lawiny błotne to częste zjawisko w Indonezji. We wrześniu, po przejściu lawiny błotnej na Borneo, zginęło 11 osób, a miesiąc wcześniej na wyspie Celebes życie straciło kilkadziesiąt osób.

Indonezyjskie służby ds. likwidacji skutków katastrof naturalnych szacują, że niemal połowa mieszkańców kraju – tj. blisko 125 mln obywateli – mieszka w regionach, gdzie występuje stałe zagrożenie lawinami błotnymi i osunięciami ziemi.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl