PAP/Wojtek Jargiło

102. rocznica zwycięskiej Bitwy pod Komarowem

W Wolicy Śniatyckiej odsłonięto w niedzielę Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Wydarzenie wpisuje się w obchody 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Komarowem.

Bitwa pod Komarowem była największą bitwą kawalerii XX wieku i jedną z decydujących batalii wojny polsko-bolszewickiej zakończonych dla Polski zwycięstwem. 31 sierpnia miną dokładnie 102 lata od tamtych wydarzeń. Główne obchody Bitwy pod Komarowem odbyły się w niedzielę w Wolicy Śniatyckiej, gdzie rozegrała się batalia [czytaj więcej].

– Do walki stanął cały naród, który walczył o odzyskaną niedawno wolność. Mimo, że siły bolszewickie były liczniejsze i siały terror, to nasi przodkowie zatrzymali Rosję i uratowali Europę przed nawałą bolszewicką – mówił minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak, podczas uroczystości rocznicowych.

To zwycięstwo nie byłoby możliwe, gdyby nie trzy podstawowe cechy żołnierza polskiego – wskazał minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. Piotr Gliński.

– To był kunszt wojskowy, to była wiara w Boga i to była miłość do Ojczyzny. To są trzy cechy, na których wtedy powstała polska niepodległość. Cóż, okazuje się po 102 latach, że wciąż te trzy piękne cechy charakteru polskości decydują o naszych współczesnych losach. Wtedy obroniliśmy Europę, a dzisiaj też mamy wyzwania, zwłaszcza wobec tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – powiedział prof. Piotr Gliński.

Dlatego tak ważne jest wzmacnianie i rozwijanie Wojska Polskiego.

– Nie dopuścimy do tego, żeby chociażby skrawek polskiej ziemi był okupowany przez Rosję. Nie dopuścimy do tego, dlatego że chcemy, żeby Polska była wolna, dlatego że chcemy i potrafimy – mówię tu o żołnierzach Wojska Polskiego – bronić naszej ojczyzny – zaakcentował wicepremier Mariusz Błaszczak.

Podczas uroczystości rocznicowych, będących jednocześnie Świętem Kawalerii Polskiej, odsłonięto w niedzielę Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, który jest zwieńczeniem starań środowisk kawaleryjskich.

– Polacy bardzo długo czekali na pomnik, który przypomina Bitwę pod Komarowem, gdzie polscy kawalerzyści pokonali armię sowiecką. IPN wspiera inicjatywy społeczne, patriotyczne i także mieliśmy swój udział przy tym wielkim dziele – oznajmił prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

To wielki dzień dla środowisk, które krzewią pamięć o Bitwie pod Komarowem.

– Cała nasza 20-letnia praca właśnie na tym polegała, żeby bitwę przywrócić na właściwy piedestał zwycięstw jazdy polskiej – podkreślił Tomasz Dudek, prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.

– Oni sobie tę pamięć wywalczyli swoją krwią, oddając życie, natomiast stawiając tutaj pomnik, oddajemy im chwałę po wsze czasy, ponieważ jako stowarzyszenia pozarządowe chcemy tutaj i organizujemy od lat 80. cały czas duże wydarzenia, które przypominają to wielkie polskie zwycięstwo – dodał Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Środki zebrane na budowę Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej – w wysokości blisko 4 mln złotych – pochodzą ze zbiórek społecznych oraz dotacji rządowych.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl