fot. wikipedia.org

100. rocznica wkroczenia „Kadrówki” do Kielc

Prawie siedmiuset uczestników zakończy dziś 49. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc. W 100. rocznicę wkroczenia do miasta „kadrówki”, na Placu Wolności, zostanie odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Monument powstał dzięki społecznej zbiórce.

W samo południe uczestnicy marszu przejdą z ulicy św. Wojciecha na cmentarz wojskowy. Tam zaplanowano apel i złożenie kwiatów na grobach poległych Legionistów oraz żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Następnie pod historyczną figurą na ul. Krakowskiej złożą meldunek o przybyciu marszu prezydentowi Kielc.

– Dla nas uczestniczących w kadrówce danie z siebie wysiłku fizycznego w niesprzyjających warunkach atmosferycznych to jedyna ofiara. Kadrowiacy w roku 1914 wiedzieli, że idą bić się o wolność i mieli świadomość tego, że mogą stracić życie. Dlatego ten nasz żywy pomnik wznoszony legionistom Józefa Piłsudskiego to wyraz hołdu składany również przez ten trud marszowy prawie 160 kilometrów, które mamy już za sobą – powiedział komendant Jan Kasprzyk.

Wędrowców przywita dziś małżonka ostatniego prezydenta na uchodźstwie Karolina Kaczorowska, która sprawuje patronat honorowy nad marszem.

RIRM

drukuj