Współpraca z najlepszymi

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu to nie tylko polska
kadra dydaktyczna, kształcąca na wysokim poziomie studentów dziennikarstwa,
politologii, kulturoznawstwa i informatyki, lecz także visiting professors z
prestiżowych ośrodków akademickich na świecie.

Od kilku lat w życie akademickie toruńskiej uczelni na trwałe wpisane są
wykłady profesorów wizytujących z różnych ośrodków akademickich Europy i świata.
W styczniu br. – oprócz obligatoryjnych wykładów i ćwiczeń – studenci mieli
możliwość wysłuchania interesujących prelekcji gości ze Stanów Zjednoczonych i
Hiszpanii. Doktor Mira Modelska-Creech z USA, wieloletni wykładowca na
wydziałach historii i dyplomacji Georgetown University w Waszyngtonie, tłumacz w
Białym Domu, Departamencie Stanu, Banku Światowym oraz Międzynarodowym Funduszu
Walutowym, przedstawiła studentom politologii globalne koncepcje we współczesnym
świecie, zaś studentom kulturoznawstwa przybliżyła kulturę Stanów Zjednoczonych.
Tydzień później WSKSiM w ramach wymiany kadry dydaktycznej w programie Erasmus
gościła dr Monikę Herrero – dziekan Wydziału Komunikacji Uniwersytetu Nawarry,
która poprowadziła cykl wykładów dotyczących problematyki rynku mediów w
Europie, a w szczególności w Hiszpanii. Wykłady cieszyły się dużym
zainteresowaniem studentów dziennikarstwa oraz politologii. – To nadzwyczajna,
dodatkowa możliwość poszerzenia wiedzy o myśl wybitnych naukowców z prestiżowych
ośrodków akademickich w świecie – podkreśla rektor WSKSiM o. dr Krzysztof
Bieliński. Zaznacza także, że dzięki takim wykładom organizowanym przez uczelnię
student nie musi wyjeżdżać do innego kraju czy na inny kontynent i ponosić
ogromnych kosztów takich podróży. A może uczyć się od najlepszych. Studenci
Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej mieli niedawno niepowtarzalną
szansę uczestniczenia w wykładach światowej sławy profesora Erica McLuhana z
Uniwersytetu w Toronto, syna i współpracownika Marshalla McLuhana, na którego
pracach naukowych opiera się wiele podręczników komunikacji.

Bardzo istotnym walorem tego typu zajęć dydaktycznych jest możliwość
wysłuchania wykładów w języku obcym, co stanowi czynnik mobilizujący studentów
do doskonalenia umiejętności językowych. – Nauka języków – dodaje rektor –
oprócz jakości kształcenia teoretycznego (zapewnia ją wybitna własna kadra
profesorska) i kształcenia zawodowego, które jest niepowtarzalne w Polsce (co
gwarantują praktyki u boku ekspertów w profesjonalnej telewizji, radiu i
prasie), należy do priorytetów edukacyjnych WSKSiM. Warto podkreślić, że w
ostatnim czasie oferta kształcenia w ramach lektoratów została poszerzona i
uatrakcyjniona przez wprowadzenie języka hiszpańskiego, a także zajęć w języku
angielskim dostosowanych do potrzeb dziennikarzy, politologów, kulturoznawców i
informatyków oraz rozszerzenie nauki na cały czas studiów. Jest to odpowiedź
WSKSiM na redukcję godzin przeznaczonych na nauczanie języków obcych na
uczelniach państwowych – zaznacza rektor WSKSiM. – Tym samym absolwenci naszej
uczelni mają szansę być jeszcze bardziej konkurencyjni na dzisiejszym
wymagającym rynku pracy – wyjaśnia.

Współpraca międzynarodowa podejmowana przez WSKSiM to nie tylko wykłady
visiting professors przyjeżdżających do Torunia, ale także organizowanie
corocznych kongresów międzynarodowych z udziałem wybitnych naukowców i
specjalistów praktyków z różnych stron świata. W bieżącym roku akademickim, w
listopadzie 2011 r. odbył się już IV Międzynarodowy Kongres na temat: "Katolicy
a ekonomia", w przyszłym zaś uczonych z kraju i z zagranicy w toruńskiej uczelni
zgromadzi refleksja nad zaangażowaniem katolików w kulturę.

Ponadto kadra dydaktyczna WSKSiM może podnosić swoje kwalifikacje i
nawiązywać kontakty naukowe podczas wyjazdów na uczelnie partnerskie w Europie.
W semestrze letnim kilku wykładowców będzie dzieliło się wiedzą ze studentami w
Hiszpanii i na Słowacji. Takie działania wpisują się w dążenie do zwiększenia
mobilności zarówno kadry akademickiej, jak i studentów, co jest jednym z
priorytetów programu Erasmus wspierającego europejską współpracę uczelni. Wyższa
Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej posiada kartę uczelni Erasmusa i od 2011
r. może korzystać ze środków przeznaczonych na finansowanie wyjazdów studentów
na studia w innym kraju na okres semestru czy roku, zagranicznych praktyk czy na
wymianę kadry akademickiej. Program pozwala na podpisywanie umów o współpracę z
partnerami europejskimi – uczelniami, instytucjami prowadzącymi praktyki. –
Korzystając z tego prawa, współpracujemy już z jednym z najlepszych
uniwersytetów hiszpańskich, katolickim uniwersytetem w Nawarze oraz pięknie
rozwijającym się Uniwersytetem Katolickim w Rużomberku na Słowacji – mówi rektor
WSKSiM o. dr Krzysztof Bieliński. Zapytany o kolejne plany współpracy nie chce
uprzedzać faktów. – Szukamy europejskich uczelni, które kształcą na najwyższym
poziomie, i podobnie jak WSKSiM nie poddając się dyktatowi urzędników
państwowych czy unijnych, ale w ramach przysługującej każdej uczelni autonomii
dbają o solidną formację ludzką i osobowościową, nie amputują żadnego z wymiarów
człowieczeństwa, do którego należy także aspekt religijny – wyjaśnia. W WSKSiM
prężnie działa Biuro Współpracy Międzynarodowej i Międzyuczelnianej, do którego
mogą zgłaszać się studenci poszukujący informacji na temat możliwości odbycia
części studiów za granicą czy praktyk w innym kraju w ramach programu Erasmus.
Uruchomiona została również strona internetowa w języku angielskim dla studentów
z uniwersytetów partnerskich zainteresowanych nauką w WSKSiM.

dr Dorota Żuchowska

 

***

Macie wysoki poziom


Nasz Dziennik, 2012-01-29

Pierwszy raz przyjechałam do Torunia i jestem pod dużym
wrażeniem WSKSiM. To ładna i pełna życia uczelnia, która daje studentom bardzo
dobre warunki rozwoju i formacji. Bardzo ważna jest pasja nauczania i pragnienie
pomagania młodym ludziom. Wysoki poziom prowadzonych zajęć gwarantuje bardzo
obiecującą przyszłość. Życzę Wam, abyście pracowali, nie zważając na trudności.
Musimy też mieć na uwadze to, że powierzone nam młode pokolenie w przyszłości
będzie miało znaczący wpływ na rzeczywistość, chociażby za pośrednictwem mediów.
Jeśli damy z siebie wszystko, wpłyniemy na społeczeństwo bardziej, niż możemy to
sobie wyobrazić.

 

Dr Monika Herrero, dziekan Wydziału Komunikacji Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii

drukuj