Wola Batorska świętuje 120-Lecie Ochotniczej Straży Pożarnej

Wasza 120-letnia posługa pokazuje, jak bardzo jesteście zatroskani o innych, jak bardzo Wam zależy, by nieść pomoc potrzebującym – mówił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, podczas Mszy św., sprawowanej w 120-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Batorskiej.

Ks. arcybiskup Marek Jędraszewski przywołał kontekst dzisiejszego pierwszego czytania, w którym prorok Jeremiasz został ocalony od śmierci. Państwo judzkie znajdowało się wówczas pomiędzy dwoma potężnymi mocarstwami Chaldejczykami i Egiptem.

„Myślenie tego świata kazało Judejczykom sądzić, że w celu ochrony swojego bytu należy wejść w sojusz militarno-polityczny, który niósł zagrożenie przyjęcia pogańskiej religii. Przestrzegał ich przed tym prorok Jeremiasz” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski. Prorok Jeremiasz mówił, że należy polegać tylko i wyłącznie na Bogu. Ostatecznie, Judejczycy zawarli sojusz z Egiptem, w wyniku którego zostali najechani przez króla babilońskiego, Nabuchodonozora II, i uprowadzeni w niewolę.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że kierowanie się logiką tego świata prowadzi nie tylko do odrzucenia Boga, ale również do duchowego zniewolenia. Wierność Bogu i Jego przykazaniom odważnie potwierdził oficer rzymskich legionów z IV wieku – św. Florian.

„Florian uważał, że jego obowiązkiem jest obrona swoich chrześcijańskich żołnierzy. Działo się to w trudnych dla Kościoła czasach prześladowania ze strony cesarza Dioklecjana. Po ludzku Florian poniósł klęskę, ale jego życie – jako wiernego świadka Pana Boga – pokazuje, co znaczy iść za Chrystusem, wziąć swój krzyż i postępować za Nim aż do końca” – powiedział krakowski metropolita.

9 lat po jego śmierci, cesarz Konstantyn Wielki w 313 roku ogłosił w Mediolanie edykt, na mocy którego chrześcijanie mogli stać się pełnoprawnymi obywatelami Cesarstwa Rzymskiego i nie bać się publicznie wyznawać Chrystusa.

Kapłan podkreślił, że dzisiejszy świat czyni ze źle pojmowanej wolności największe ludzkie zniewolenie, które leży u podstaw kryzysu współczesnych cywilizacji. Przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że porządek europejski należy budować na ładzie moralności, a Europa potrzebuje ludzi Ewangelii.

„W imię wolności głosi się pochwałę egoizmu i samorealizacji, lekceważąc przy tym to, co Polska przeżyła w ostatnich latach, jako swoiste katharsis i odnowienie. Mam na myśli solidarność w najbardziej szerokim, międzyludzkim wymiarze” – stwierdził ks. abp Marek Jędraszewski.

Na zakończenie ksiądz Arcybiskup podziękował strażakom za ich trud, poświęcenie oraz gotowość niesienia pomocy potrzebującym.

„Czerpiecie swoje siły z samego fundamentu, z Boga, który jest miłością. Trwajcie w Nim” – zakończył metropolita krakowski.

Ks. abpa Marka Jędraszewskiego przywitał ks. proboszcz Wojciech Guzik, który podziękował metropolicie krakowskiemu za obecność. Wyraził podziw dla strażaków za to, że swoje święto zaczynają od uwielbienia Pana Boga.

 

Joanna Folfasińska, Archidiecezja Krakowska/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl