Uroczystości 93 rocznicy odzyskania niepodległości

W intencji Ojczyzny sprawowane były Eucharystie, ulicami wielu miast przeszły Marsze Niepodległości. W stolicy pochód zakłóciły starcia, które były prowokacją środowisk lewicowych wspieranych przez anarchistów z Niemiec. Policja zatrzymała setki osób.

Po południu ulicami stolicy przeszedł Marsz Niepodległości zorganizowany przez środowiska patriotyczne. Podczas pochodu doszło do starć, które były spowodowane prowokacją środowisk lewicowych wspieranych przez anarchistów z Niemiec. Katarzyna Ochman – uczestniczka Marszu Niepodległości zwróciła uwagę na niezrozumiałe zachowanie Policji. Powiedziała, że w pewnym momencie zablokowano ul. Marszałkowską. Uczestnicy pochodu odnieśli wrażenie, że działania te były sprowokowane.

 

 

Wiele do życzenia – jak mówi Katarzyna Ochman – dają także medialne relacje z Marszu Niepodległości. Wyjaśniła, że atmosfera marszu była doniosła, szli w niej przedstawiciele wszystkich pokoleń. Tymczasem media przedstawiły ten patriotyczny pochód, jako krwawe wydarzenie.

Anna Pietraszek – ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich, która także uczestniczyła w marszu powiedziała, że na wywołaniu napięcia zależało nie policji, ale tylko i wyłącznie politykom.

 

Tymczasem prezydent Bronisław Komorowski w związku z incydentami w stolicy rozważa możliwość zmiany przepisów dotyczących organizowania zgromadzeń. Prezydent opowiada się za wzmocnieniem uprawnień władz samorządowych w zakresie decydowania o możliwości organizowania demonstracji.

W Narodowe Święto Niepodległości całym kraju sprawowane były uroczyste Eucharystię w intencji Ojczyzny. W katedrze Wojska Polskiego w Warszawie Mszy Św. przewodniczył i homilie wygłosił ks. bp. polowy WP Józef Guzdek.

Główne uroczystości państwowe z udziałem władz odbyły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po uroczystej odprawie wart połączonej z Apelem Pamięci, złożono wieńce. Ulicami Warszawy przemaszerowała także parada wojsk w umundurowaniu i uzbrojeniu z lat 1920-1945. Wzięło w niej udział ponad 300 żołnierzy i 80 koni. W stolicy odbył się także XXIII Bieg Niepodległości.

W Gdańsku obchody wyzwolenia Polski rozpoczęły się Eucharystią, której przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Ksiądz arcybiskup w homilii mówił m.in. o potrzebie ochrony Krzyża, który jest znakiem Ojczyzny i Polski ściśle związanym z jej dziejową drogą – drogą ludzi, Narodu i państwa, a także żołnierzy.

W Krakowie na Wawelu Mszę Św. sprawował ks. kard. Stanisław Dziwisz. Złożono także kwiaty na grobach marszałka Józefa Piłsudzkiego i Lecha i Marii Kaczyńskich.

W Kaliszu kilkuset młodych ludzi z flagami i transparentami wędrowało ulicami w X Marszu Wolności. We Wrocławiu przeszła Radosna Parada Niepodległości. Na czele pochodu jechał bryczką marszałek Rzeczpospolitej Józef Piłsudski.
Poznań Święto Niepodległości uczcił wystrzałem z historycznej armaty. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny na Placu Wolności. Odbył się także koncert pieśni patriotycznych, pokaz musztry paradnej i defilada. Ważnym wydarzeniem był tradycyjny korowód, który przeszedł do kościoła p.w. Św. Marcina.

W Łodzi świętowanie niepodległości rozpoczęła wspólna modlitwa na Eucharystii. Po Mszy Świętej przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu im. Jana Pawła II odbyły się wydarzenia rocznicowe. Była także uroczysta zmiana wart, Apel Poległych i defilada.
W Toruniu Eucharystia za Ojczyznę sprawowana była w południe w Kościele Garnizonowym. Po Mszy Świętej odbył się przemarsz ulicami Starego Miasta pod pomnik Marszałka Jozefa Piłsudskiego, gdzie nastąpiły uroczystości patriotyczne. W Kościele Garnizonowym odbył się koncert „Zapytaj o Polskę”.

W atmosferę z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. wczuli się mieszkańcy Bydgoszczy. Po ulicy Gdańskiej jeździły bryczki i riksze, a po chodnikach spacerowali ludzie w strojach z epoki. Wielu Bydgoszczan zdecydowało się uczcić Święto Niepodległości na sportowo. Około 180 osób wzięło udział w rajdzie rowerowym na 111-kilometorwej trasie, szlakiem miejsc pamięci narodowej. Około 350 osób uczestniczyło w Bydgoskim Biegu Pamięci.
Znicze zapłonęły także pod Ścianą Straceń na terenie byłego obozu Auschwitz.

W Szczecinku z kolei stanął nowy pomnik marszałka.
W Poznaniu obchody na centralnej ulicy miasta, Świętego Marcina sprawowana była eucharystia. Później tradycyjny korowód, przeszedł z kościoła św. Marcina.
Znicze zapłonęły także pod Ścianą Straceń na terenie byłego obozu Auschwitz.

W Wilnie z okazji święta Niepodległości przedstawiciele polskiej ambasady, kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych złożyli kwiaty na cmentarzu na Rossie, gdzie w grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce.
Na miejscu są studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z duszpasterzem akademickim O. Benedyktem Cisoniem.

Z Polakami na Litwie Solidaryzowali się także przedstawiciele Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Przebiegał pod hasłem: „Najjaśniejsza i Niepodległa… – Pamiętamy”.
Jak powiedział komandor Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn Wileńszczyzna jest miejscem niezwykłym dla Polaków, tam przecież urodził się Józef Piłsudzki. Dodał, że zorganizowano tam bieg – 67 km, by pokazać Polakom mieszkającym na Litwie, że nie są sami i że o nich pamiętamy.

Polacy na Białorusi z okazji polskiego Święta Niepodległości odwiedzili mogiły uczestników powstania styczniowego. Działacze Związku Polaków byli m.in. w Miniewiczach, znanych jako Korczyn z powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Dzień Niepodległości świętowali także żołnierze w polskiej bazie w Ghazni w Afganistanie. Eucharystii w intencji Ojczyzny w Kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego przewodniczył ks. ppłk. Jerzy Niedzielski.

Wcześniej odbył się Bieg Niepodległości na dystansie 2600 metrów. Po jego zakończeniu dowódca PSZ wręczył biegaczom puchary i wyróżnienia.

To święto ma dla nas ogromne znaczenie – mówi historyk prof. Wojciech Polak. Powiedział także, że Polacy doskonale zdają sobie sprawę, co to jest brak niepodległości. Powinny nas niepokoić wszelkie próby ograniczenia tej niepodległości – dodał.

Historyk prof. Józef Szaniawski zwraca uwagę, że Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt dla naszego narodu. Po 123 latach niewoli nasz kraj znowu został wpisany na mapę Europy.

 

RIRM


drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl