Opinia KNF w sprawie prezydenckiego projektu

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że ocena Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca prezydenckiego projektu tzw. ustawy frankowej jest zbyt surowa.

Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła, że skutki projektu mogą w skrajnym scenariuszu spowodować nawet kryzys finansowy. Komisja wskazuje na wysokie koszty, które poniosłyby banki. Wg wyliczeń byłoby to od 44 mld zł do nawet 67 mld zł. Ponadto w ocenie instytucji zaproponowane rozwiązania są skierowane w głównej mierze do kredytobiorców walutowych z lat 2007-2008.

Kancelaria prezydenta uznaje wyliczenia komisji za podstawę do dalszych rozmów na temat ostatecznego kształtu regulacji.

Poseł Wiesław Janczyk, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów podkreśla, że te wyliczenia należy jeszcze sprawdzić, ponieważ są horrendalne. Parlamentarzysta przyznaje, że projekt prezydenta może posłużyć do znalezienia najlepszego rozwiązania.

– Dzisiaj jest czas na to, aby to spokojnie uradzić, postanowić, żeby to przedstawić na forum Komisji Finansów Publicznych, na forum – myślę też – podkomisji nadzwyczajnej w tej sprawie i na forum Sejmu. To zadanie jest pilne do wykonania, również z uwagi na stabilność całego sektora. Dobrze, że padają określenia, szacunki, natomiast to nie zmienia postaci rzeczy w tym zakresie. Problem mają zarówno banki, jak i klienci i dla stabilności całego sektora trzeba znaleźć najlepsze kompromisowe rozwiązanie. Na pewno nie uda się go znaleźć bezkosztowo – mówi poseł Wiesław Janczyk.

Prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej został przedstawiony dokładnie w pierwszą rocznicę „czarnego czwartku”. 15 stycznia 2015 r. szwajcarski bank centralny podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl