Dekalog emigracji
Specjalny "Dekalog emigracji" ze wskazaniami bł. Jana Pawła II dla
Polaków żyjących na świecie trafi do kaplic na lotniskach, do biur podróży, aby
mógł towarzyszyć naszym rodakom wyjeżdżającym za granicę. Przypomina on, że
najwyższym dobrem jest Bóg, wzywa, aby nigdy nie zapierać się swojego Narodu i
jego historii.
Książeczkę "Dekalog emigracji" otrzymali już uczestnicy jasnogórskiej nocy
czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy, która trwała z
piątku na sobotę. Znajdują się w nim m.in. słowa: "Nie zapominaj, że najwyższym
dobrem jest Bóg i bez Niego nie zrozumiesz samego siebie i nie odnajdziesz sensu
życia" oraz "Nie zapieraj się imienia swojego narodu ani jego historycznych
doświadczeń, bo są to jego własne korzenie, jego mądrość, choćby gorzka, jego
powód do dumy".
– Stanęliśmy dziś razem w tej godzinie czuwania, aby polecać Bogu polskich
emigrantów i ich duszpasterzy. Łączy nas wspólna Matka – Maryja, Naród,
Ojczyzna, jak powtarzamy dziś w tym miejscu za bł. Janem Pawłem II, łączy nas
miłość do wspólnej Matki i do Ojczyzny naszej, nawet jeśli dzielą nas od tego
świętego miejsca i od Polski setki czy tysiące kilometrów – mówił ks. bp
Wojciech Polak. Były delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa
Emigracji Polskiej, a obecnie sekretarz generalny KEP przewodniczył o północy
Mszy św., którą koncelebrowało ponad 50 duszpasterzy. Czuwaniu blisko tysiąca
pielgrzymów z Polski, Belgii, Niemiec, Francji, Białorusi, Ukrainy, Szwecji,
Norwegii i Węgier towarzyszyły słowa bł. Jana Pawła II: "Łączy nas wspólna Matka
– Maryja, Naród, Ojczyzna".
Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu ks. Wiesław Wójcik z
Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej podkreśla w rozmowie z
"Naszym Dziennikiem", że obecne spotkanie zgromadziło zwłaszcza rodziny
doświadczone rozłąką emigracyjną, a także Polaków z Europy Wschodniej,
Zachodniej i Centralnej. – Szacuje się, że obecnie poza granicami naszego kraju
mieszka od 18 do 20 milionów naszych rodaków, Polonii i Polaków. Najnowsza fala
emigracyjna – według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego – wynosi
2,5 miliona osób. Są to młodzi ludzie, którzy skończyli szkoły, wyższe uczelnie
i wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy do różnych krajów. Stąd też intencja główna
naszej modlitwy: chcemy prosić Boga, by ta najnowsza fala emigracyjna trwała w
wierze ojców – mówił ks. Wójcik.
Małgorzata Pabis
