fot. PAP/EPA

Izrael rozpoczął operację mającą na celu zajęcie miasta Gaza. Kto powstrzyma ludobójstwo Palestyńczyków?

Izraelska armia rozpoczęła zajęcie miasta Gaza. Wojsko przejęło kontrolę nad jego obrzeżami. Operacja ma potrwać kilka miesięcy.

Żydzi chcą przejąć kontrole nad całym miastem i jego okolicami, a to oznacza przesiedlenie około miliona osób, czyli niemal połowę mieszkańców Strefy Gazy. Mają oni opuścić miasto do 7 października, po czym izraelscy żołnierze wkroczą do Gazy, by zlikwidować bojowników Hamasu. Operacja spotyka się z ostrą krytyką społeczności międzynarodowej.

ONZ ostrzega, że ofensywa pogłębi kryzys humanitarny w Strefie Gazy i wzywa Izrael do natychmiastowego przerywania ognia. Premier Izraela, odnosząc się do raportu ONZ dotyczącego sytuacji humanitarnej, mówi, że to wierutne kłamstwo. Tymczasem sytuacja na miejscu jest dramatyczna. Na miejscu panuje głód, brakuje wody, leków. Trudna jest też sytuacja w drugiej enklawie palestyńskiej zależnej od Izraela.

Na Zachodnim Brzegu Jordanu będą budowane kolejne osiedla żydowskie. Osada podzieli palestyńskie terytorium i odizoluje wschodnią Jerozolimę od Zachodniego Brzegu. Jej budowa jest krytykowana przez ONZ i UE. Tym planom sprzeciwia się też polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort dyplomacji wzywa Izrael do zaprzestania wspierania nielegalnego ruchu osadniczego na Zachodnim Brzegu. Potępia też wszelkie akty agresji na tym tle wobec ludności palestyńskiej.

TV Trwam News

drukuj