Płock: do zoo z ogrodu we Francji trafiły dwie młode pary głuszców; w Polsce to ptaki chronione
W zoo w Płocku (Mazowieckie) zamieszkały dwie młode pary głuszców zwyczajnych, które trafiły tam z Parc animalier de Sainte-Croix we Francji. W Polsce ptaki te objęte są ścisłą, czynną ochroną gatunkową i strefową. Liczebność tego gatunku na terenie naszego kraju szacuje się na ok. 600 osobników.
„Do płockiego zoo z Parc animalier de Sainte-Croix we Francji przyjechały dwie młode pary głuszców zwyczajnych” – ogłosił we wtorek ogród.
Jak podkreślono w informacji, „głuszce to największe ptaki grzebiące Europy” – samce, znacznie większe od samic i bardziej ubarwione, osiągają wagę ok. 6,5 kg.
„Głuszec unika kontaktu z człowiekiem, a jego populacje przenoszą się na tereny wyżej położone. Obecnie występuje w północnej Europie i Azji środkowej. W Polsce obserwuje się głuszce na terenach Lasów Janowskich, Puszczy Solskiej i Augustowskiej, lasach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Gorcach i Tatrach, a także w Sudetach i Borach Dolnośląskich” – przypomniało płockie zoo.
Jak zaznaczono w informacji, jeszcze na początku XIX wieku głuszce były liczne w lasach Beskidów i Karpat oraz w wielu puszczach Polski, przy czym zmniejszanie się liczebności populacji, spowodowane wieloma czynnikami, obserwowano przez całą drugą połowę XX wieku.
„Mimo to głuszec, podobnie jak cietrzew, był w Polsce gatunkiem łownym aż do 1995 r.” – podkreśliło płockie zoo.
Z powodu wysokiego spadku liczebności głuszce zwyczajne zostały wpisane do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”, a ich występowanie kwalifikuje dany obszar do ochrony w ramach sieci Natura 2000.
„Ptaki objęte są też ścisłą czynną ochroną gatunkową i strefową. Tokowiska otoczone są całoroczną strefą ochronną o promieniu 200 metrów, która od lutego do czerwca zwiększa się do 500 metrów” – wyjaśniło płockie zoo.
W informacji wspomniano też, że Lasy Państwowe prowadzą stały monitoring głuszców i polujących na nie drapieżników, jednocześnie przystosowując dla nich nowe siedliska, np. w nadleśnictwach Wisła i Leżajsk powstały hodowle, z których pozyskane ptaki są wprowadzane do środowiska.
„Mimo to w ostatnich dziesięcioleciach liczebność głuszców nie wzrasta znacząco. W całym kraju występuje ok. 600 osobników” – podało płockie zoo.
Zoo w Płocku, położone na malowniczej, nadwiślańskiej skarpie, zajmuje ok. 15 ha. W ubiegłym roku obchodziło 70-lecie istnienia. Mieszka tam ok. 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 586 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem.
Placówka posiada jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Są tam także akwaria, gdzie można zobaczyć faunę i florę mórz i oceanów całego globu.
PAP



