KAS i NFZ połączą siły w walce z procederem nielegalnego wywozu leków za granicę
Skarbówka i Narodowy Fundusz Zdrowia zamierzają wspólnie walczyć z mafią lekową. Nowo nawiązana współpraca skupi się na tropieniu nielegalnego wywozu medykamentów za granicę. Działania będą się opierały na wymianie danych – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.
KAS posiada informacje o sprzedaży i podatkach, z kolei NFZ o refundacji. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca wykaże wysoką sprzedaż i nie będzie to miało pokrycia z refundacją, istnieje podejrzenie, że leki nie trafiły do pacjenta.
Wzmożoną kontrolą objęte zostaną tylko preparaty refundowane. Właśnie te leki są najczęściej wywożone za granicę. Ich brak w aptekach stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
Przez dwa lata farmaceuci 16,5 mln razy interweniowali do inspekcji farmaceutycznej ws. braku danego specyfiku w hurtowni. Do współpracy z NFZ i skarbówką ma też dołączyć Policja. Obecnie trwają rozmowy na ten temat.
Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków uważa, że wspólne działania w zakresie w walki z mafią lekową idą w dobrym kierunkiem.
– W tej chwili mówimy już o połączonych działaniach nie tylko skarbówki i NFZ, ale również inspekcji farmaceutycznej, także prokuratury, bo tam też się bardzo mocno zmienia nastawienie pod tym kątem. W tej chwili zaproponowana jest nowelizacja prawa farmaceutycznego, z której ma wynikać, że osobom, które parają się właśnie wywozem na dużą skalę, będzie groziło więzienie nawet do 10 lat. Te środki stają się coraz bardziej agresywne i mamy nadzieję, że ten proceder da się wyeliminować – z pewnością nie całkowicie, ale przynajmniej znacznie ograniczyć. Wtedy to będzie odczuwalne dla wszystkich: przede wszystkim pacjentów, w następnej kolejności aptekarzy, ale też i dla budżetu państwa – podkreśla Marek Tomków.
Z obliczeń ekspertów wynika, że rocznie z Polski wywożone są leki o wartości 3,5 mld zł. Kontrola, jaką dokonała NIK, wskazała, że 57 proc. wywozu odbywa się nielegalnie.
Nasz rynek leków jest wart ponad 33 mld zł.
RIRM



