Jak się skutecznie komunikować?
Sztuka autoprezentacji, wystąpień publicznych czy skutecznych
negocjacji to tematy szkoleń, o które – w odpowiedzi na sugestie studentów i
słuchaczy studiów podyplomowych – od stycznia 2012 r. poszerzy się oferta
dydaktyczna toruńskiej uczelni. Do prowadzenia tych szkoleń WSKSiM zaprosiła
ekspertów, nie tylko posiadających ogromne doświadczenie praktyczne w danej
dziedzinie, lecz także duże umiejętności przekazywania wiedzy innym.
Pokazać się od jak najlepszej strony
Każdy z nas na co dzień styka się z innymi ludźmi i wywiera na nich lepsze lub
gorsze wrażenie. Niestety, czasem inni nie postrzegają nas tak, jakbyśmy
chcieli. Zależy to od wielu czynników, ale w znacznej mierze od umiejętności
kształtowania własnego wizerunku. Dlatego szkolenia ze sztuki autoprezentacji
prowadzone przez Lidię Tkaczyńską, eksperta w zakresie komunikacji i
profesjonalnego wizerunku, mają na celu przede wszystkim uświadomienie, jak
wiele zależy od samoświadomości autoprezentacyjnej uczestników. Program
szkolenia obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące komunikacji niewerbalnej (mowy
ciała), właściwego wykorzystania własnego głosu i stylu mówienia w procesie
autoprezentacji, budowania wizerunku przez wygląd zewnętrzny oraz techniki
radzenia sobie ze stresem i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Są to bez
wątpienia umiejętności, które przydadzą się każdemu, nie tylko na gruncie
zawodowym, ale także w życiu prywatnym. Przestrzeganie zasad dotyczących doboru
właściwego stroju czy biżuterii i dodatków jest przecież istotne nie tylko w
pracy, ale także poza nią. Komunikujemy się słowami, ale również całą gamą
sygnałów niewerbalnych i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Kultura żywego słowa
W erze szybkiego rozwoju technologii w zakresie środków komunikowania oraz
rozprzestrzeniania się multimediów nie wystarczy jednak tylko umiejętność
zaprezentowania się w węższym gronie, potrzebne jest także oswajanie się z
wypowiedziami przed kamerą i mikrofonem, a także praca nad piękną polszczyzną.
Do tego będą przygotowywały szkolenia prowadzone przez red. Wojciecha
Gąssowskiego, twórcę Polskiej Akademii Umiejętności w Polskim Radiu, który
przybliży słuchaczom trudną sztukę wystąpień publicznych. Zapoznają się oni z
kolejnymi etapami przygotowania przemówień, m.in. analizą i określeniem
audytorium, sprecyzowaniem celu wypowiedzi, zasadami budowy wypowiedzi według
reguł kompozycji retorycznej. Na zajęciach będzie ponadto omawiana specyfika
wypowiedzi medialnej z uwzględnieniem wywiadu radiowego i telewizyjnego, a także
zachowanie się przed mikrofonem i kamerą, sposób eliminowania najczęściej
popełnianych błędów. Co więcej, aranżowane będą debaty i dyskusje. Uczestnicy
szkoleń organizowanych przez WSKSiM będą mieli też wyjątkową okazję nie tylko
poznać teoretyczne zasady przygotowania przemówień, lecz także – dzięki
nowoczesnemu sprzętowi audiowizualnemu dostępnemu na uczelni – zobaczyć i
usłyszeć nagrania własnych prób wystąpień przed kamerą i mikrofonem.
Trudna sztuka negocjacji
Negocjacje to specyficzny proces komunikowania się. Często odnosimy wrażenie, że
dotyczą one jedynie polityki czy biznesu, ale tak naprawdę prowadzimy je każdego
dnia. Co prawda te codzienne nie mają takiej wagi jak prowadzone na szczytach
władzy, ale nie oznacza to, że są łatwiejsze. Negocjowanie to szczególnie ważna
umiejętność, ze względu na powszechność i możliwe efekty – podkreśla podczas
zajęć ze studentami WSKSiM Dariusz Sobków, dyplomata, były ambasador tytularny
przy UE w Brukseli i były konsul generalny w Strasburgu. Dzięki negocjacjom
można od innych ludzi uzyskać to, czego się pragnie – dodaje. To właśnie pod
okiem tego eksperta, doświadczonego na polu mediacji i negocjacji
międzynarodowych, słuchacze w toruńskiej uczelni będą poznawać najważniejsze
techniki negocjacyjne. Podczas zajęć będzie mowa nie tylko o fazach procesu
negocjacyjnego, kapitale negocjacyjnym i najczęściej stosowanych technikach
strony przeciwnej, ale też o elementach czasowych w negocjacjach czy nawet o
wystroju pomieszczeń negocjacyjnych. Przedstawione zostaną także modele
negocjacji na podstawie przykładów historycznych, osobowych, politycznych i
menedżerskich. Czym różni się model "królika" od "misiaczka" czy "lekarza
weterynarza"? Zainteresowani odpowiedzią na to pytanie mogą ją uzyskać podczas
dwudniowych zajęć ze sztuki negocjacji w WSKSiM.
Nauka przez praktykę
Sztuka komunikowania jest bez wątpienia podstawową umiejętnością, niezbędną na
co dzień w kontaktach z innymi. Same techniki skutecznej komunikacji są
powszechnie znane od lat. Na półkach księgarń jest mnóstwo poradników o
komunikacji niewerbalnej, sztuce ubierania się, przygotowania przemówień czy
prowadzenia negocjacji. W komunikacji nie chodzi jednak tylko o wiedzę
teoretyczną – chociaż jest ona oczywiście potrzebna jako solidna podstawa – ale
o nabycie konkretnych umiejętności, które będzie można wykorzystać w określonych
sytuacjach, by skuteczniej się porozumiewać. Dlatego szkolenia proponowane przez
WSKSiM, prowadzone przez doświadczonych ekspertów w różnych dziedzinach
komunikacji, zostały przygotowane w taki sposób, by uczyć się przez
doświadczenie, czyli efektywnie łączyć teorię z praktyką.
Dorota Żuchowska
