Wraca pomysł budowy Odessa – Brody
Prezydent Bronisław Komorowski powraca do pomysłu budowy rurociągu Odessa –
Brody – Płock – Gdańsk, który został reaktywowany przez śp. Lecha Kaczyńskiego.
Decyzja taka została podjęta na szczycie energetycznym w Wilnie.
Litwa, Białoruś Ukraina i Polska zdecydowały o budowie korytarza do transportu
kaspijskiej ropy. Projekt poparła KE.
Komorowski zamierza powrócić do pomysłu, jednak najpierw chce poznać ekonomiczne
skutki inwestycji.
Twierdzenie Prezydenta, że trzeba badać ekonomiczną zdolność projektu są
absolutnie nietrafione mówi Janusz Kowalski członek Zespołu ds.
Bezpieczeństwa Energetycznego w kancelarii byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Obecnie jedyną drogą lądowa, którą dostarczana jest ropa to magistrala rosyjska
Przyjaźń. Jednak Rosjanie w tym roku zakończyli projekt umożliwiający im
dywersyfikację dróg własnego surowca. To umożliwia Rosjanom wyłączenie
magistrali Przyjaźń – zauważa ekspert Janusz Kowalski.
RIRM
