Wiosna Kościoła na Ukrainie
Wielkie wydarzenie w życiu Kościoła i Polaków na Ukrainie: w konkatedrze
św. Aleksandra w Kijowie odbył się wczoraj uroczysty ingres ks. abp. Piotra
Malczuka OFM. Pierwszy od 330 lat.
– Jest to pierwszy arcybiskup rzymskokatolicki w Kijowie – podkreśla ks. abp
Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. 15 czerwca
Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. bp. Piotra Malczuka ordynariuszem
diecezji kijowsko-żytomierskiej, nadając mu jednocześnie godność arcybiskupa
tytularnego "ad personam". Poprzednia intronizacja biskupa katolickiego obrządku
łacińskiego – Andrzeja Załuskiego – w katedrze w Kijowie odbyła się w 1680 roku.
– Cieszymy się, że Ojciec Święty mianował właśnie tego młodego kapłana. Ufamy,
że swoim doświadczeniem w zakonie franciszkańskim, w którym był m.in.
prowincjałem, a także doświadczeniem biskupa pomocniczego w Odessie będzie mógł
wzbogacać nasz stale odradzający się i kwitnący Kościół, że będzie mu nadal
służył i wspierał swoją posługą duszpasterską – mówi ks. abp Mokrzycki, dodając,
że wydarzenie to zwiastuje swego rodzaju "wiosnę Kościoła katolickiego na
Ukrainie".
Na uroczystość intronizacji ks. abp. Malczuka zaproszono biskupów z Ukrainy,
Polski i innych krajów, a także władze państwowe.
Ksiądz abp Piotr Malczuk urodził się 7 lipca 1965 r. w miejscowości Słoboda
Raszkowska na terenie dzisiejszej Mołdawii w rodzinie polskiej. 7 czerwca 1992
r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1998 r. uzyskał doktorat z duchowości na
Papieskim Ateneum św. Antoniego w Rzymie. Po powrocie na Ukrainę przez rok był
wikarym w parafii w zamieszkanej głównie przez Polaków wiosce Połonne, a
następnie przełożonym Kustodii św. Michała Archanioła. 29 marca 2008 r. Benedykt
XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji odesko-symferopolskiej. Jego
zawołaniem biskupim są słowa z Reguły św. Franciszka: "Posiąść Ducha Pańskiego".
MP, KAI
