meczennicy.franciszkanie.pl

S. Berta Hernandez odwiedziła Polskę

W Polsce gościła siostra Berta Hernandez – świadek porwania i wywiezienia na miejsce egzekucji polskich misjonarzy ojca Zbigniewa Strzałkowskiego i ojca Michała Tomaszka. Misjonarze zginęli z rąk komunistycznych terrorystów strzałami w tył głowy w 1991 r. w Peru. Dziś przypada wspomnienie polskich męczenników.

Za dwa dni przypada rocznica śmierci o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Polscy misjonarze rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w roku 1989. Dramatyczne wydarzenia rozegrały się dwa lata później. Misjonarze zostali porwani, a następnie zabici przez terrorystów.

Zarzucali naszym współbraciom, że usypiają naród, że w jakiś sposób oszukują, kłamią mówiąc o Dobrej Nowinie, czyli o Piśmie Świętym, o Ewangelii. Zarzucali im, że usypiają naród, mówiąc o pokoju. Terroryści mieli całkiem inną formę myślenia – wyjaśnia s. Berta Hernandez – świadek porwania i wywiezienia na miejsce egzekucji polskich misjonarzy.

Siostra Berta od początku ewangelizowała z franciszkanami w Andach. Zakonnica została porwana razem z o. Zbigniewem i o. Michałem.

– Podziwiałam ich spokój. Będąc na ich miejscu wybuchłabym gniewem, agresją (…), a oni całkiem spokojnie odpowiadali. Widać było w tym łaskę Bożą, działanie Boże – mówiła.

Po jakimś czasie s. Berta została wyrzucona z samochodu przez jednego z  terrorystów.

– Mniej więcej po godzinie do półtorej wróciłam od klasztoru, od kościoła. Usłyszałam strzały, było to około pięciu strzałów – dodała.

W 2015 r. o. Zbigniew i o. Michał zostali beatyfikowani w Peru. Ich kult coraz bardziej się rozwija. Dziś do Pariacoto przyjeżdżają tłumy wiernych, by prosić o wstawiennictwo polskich błogosławionych. Ich relikwie znajdują się w Bazylice Franciszkanów w Krakowie. To tam w Kaplicy Męki Pańskiej przez sześć lat studiów seminaryjnych modlili się ojcowie. To tam 13 sierpnia 1991 r., kilka dni po zamordowaniu polskich franciszkanów, z rodzicami męczenników spotkał się św. Jan Paweł II. W 2016 r. podczas Światowych Dni Młodzieży z rodzeństwem zamordowanych kapłanów spotkał się tam z kolei Ojciec Święty Franciszek. Papież odmówił modlitwę o pokój na świecie i zachowanie od terroryzmu.

O. Zbigniew Strzałkowski miał 33 lata, o. Michał Tomaszek – 31.

Trwam News/RIRM

drukuj