Rusza tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Nawet 100 tys. pątników w 20 krajach weźmie w tym roku udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, w milczeniu i samotności każdy z nich przejdzie jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km – poinformował w poniedziałek PAP pomysłodawca projektu ks. Jacek Stryczek.

14 lutego rusza rekrutacja liderów, a 16 marca rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa w niektórych województwach, jak: mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, podkarpackie, małopolskie, lubelskie, śląskie, opolskie, pomorskie. Tydzień później, 23 marca rozpocznie się główna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2018.

Wędrówka rozpocznie się Mszą św. o godz. 20.00; po niej pątnicy wyjdą na wybrane przez siebie trasy. Na stronie edk.org.pl zamieszczono ich ponad 600 – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje skupienie i milczenie. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach, po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej. Czytają tam specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego; z reguły jest to sanktuarium.

Jak podkreśla ks. Stryczek, decydujący jest moment, kiedy zaczyna brakować sił, zwykle nad ranem.

„Ludzie zadają sobie wtedy pytanie: >>Co ja tutaj robię?! Przecież mam wygodne życie, powinienem teraz spać w łóżku, zamiast marznąć i brnąć w śniegu czy błocie<<. Kto przełamie tę słabość, ma szansę na nowe życie, na zmianę” – uważa ks. Stryczek.

Jego zdaniem, rosnąca popularność Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest dowodem na to, że w XXI wieku ludzie poszukują autentycznego wyzwania i pełnego doświadczenia – fizycznego i duchowego zarazem.

„Chcą prawdy i dla jej odnalezienia są gotowi żyć ekstremalnie” – dodaje ks. Stryczek, pomysłodawca akcji „Szlachetna Paczka” i szef Stowarzyszenia „Wiosna”.

Pomysł na Ekstremalną Drogę Krzyżową zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Był odpowiedzią na poszukiwanie dróg pobożności na miarę XXI wieku i sposobem na połączenie Ewangelii i nowoczesności przez ludzi, którzy chcą łączyć życie religijne z rodzinnym i biznesowym.

Jak podają organizatorzy, rozwojowi Ekstremalnej Drogi Krzyżowej sprzyjał były metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, a uczestnikiem i promotorem wydarzenia był poprzedni nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore. Projekt wspiera obecny arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

Szczegóły na temat tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej można znaleźć na stronie: edk.org.pl.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl