fot. PAP/EPA

Papież Franciszek kontynuował cykl katechez dot. obrzędów Mszy świętej

Ojciec Święty Franciszek kontynuował cykl katechez dotyczących obrzędów Mszy świętej. Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie, Papież mówił o Liturgii Słowa.

Przypomniał, że w tej liturgii karty Biblii przestają być pismem, aby stać się słowem żywym, wypowiedzianym przez samego Boga, który tu i teraz wzywa nas.

Bóg do nas przemawia, a my Go wysłuchujemy, aby następnie wprowadzać w życie to, co usłyszeliśmy – zaznaczył Ojciec Święty. Jak dodał, rozważaniom, tego, co usłyszeliśmy, sprzyja psalm responsoryjny. Ojciec Święty wskazał, że słowo Boże to wspaniała lektura pokarm dla naszego życia chrześcijańskiego i pomoc w pokonywaniu codziennych trudności.

Podkreślił, że aby słuchać Boga, trzeba mieć otwarte serce na przyjmowanie ziarna Słowa Bożego, pozwalając, aby przyniosło ono owoce.

Działanie Ducha, który sprawia skuteczność reakcji, potrzebuje serc pozwalających, aby nad nimi pracowano i uprawiano, aby to, co zostało usłyszane we Mszy św., przechodziło do codziennego życia, zgodnie z napomnieniem św. Apostoła Jakuba: „Wprowadzajcie słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie” przez uszy do serca. Nauczmy się tego – zaznaczył papież Franciszek.

Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów zgromadzonych na audiencji w Watykanie. Kilka słów skierował także do Polaków.

– Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, uczestniczący we Mszy świętej, bądźcie uważnymi słuchaczami Słowa Bożego. Niech ono was formuje i przemienia. Niech kształtuje życie waszych rodzin, a szczególnie inspiruje wychowanie dzieci i młodzieży. Bądźcie głosicielami tego Słowa, gdziekolwiek jesteście. Nie lękajcie się mówić o Bogu, o sprawach wiary, o Kościele. Umacniajcie się wzajemnie w wierze, trwając konsekwentnie w nauce Chrystusa. Z serca wam błogosławię – powiedział papież Franciszek.

Transmisję z Watykanu przeprowadziła TV Trwam. Fragmentu audiencji można było wysłuchać także na antenie Radia Maryja.

 RIRM/TV Trwam News

drukuj