fot. PAP/EPA

Droga Krzyżowa w Koloseum – miejscu męczeństwa pierwszych chrześcijan

W rzymskim Koloseum odbyło się wczoraj wieczorem nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Z wiernymi wspólnie modlił się Ojciec Święty Franciszek. Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum ma bardzo symboliczne znaczenie – to miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan.

Rozważania męki i śmierci Jezusa Chrystusa nawiązywały do problemów współczesności. Dotyczyły ofiar przemocy i wojen, gwałtów na dzieciach, cierpienia kobiet, tortur i uchodźców na przepełnionych łodziach. Wierni modlili się w czasie rozważań o wyzwolenia z tyranii kłamstwa na świecie, którą „każą nam wychwalać możni, byśmy sami uganiali się za fałszywą chwałą”. Modlono się także o zachowanie wiary w godzinach ciemności i „nadziei wbrew nadziei”.

Po nabożeństwie i wysłuchaniu rozważań swoje słowo wygłosił Ojciec Święty. Papież Franciszek mówił o wstydzie za popełnione przez ludzi grzechy – zdradę Jezusa.

Panie Jezu, Synu Boży, niewinna ofiaro naszego Odkupienia, przed Twoim królewskim sztandarem, Twoją tajemnicą śmierci i chwały, przed Twoim krzyżem padamy na kolana, zawstydzeni i pełni nadziei oraz poprosimy Ciebie, abyś nas obmył we krwi i w wodzie wypływających z Twego przebitego serca, byś przebaczył nam nasze grzechy i nasze winy – powiedział następca św. Piotra.

Ojciec Święty zwracał uwagę na wstyd za zniszczenia, przemoc, prześladowania, śmierć migrantów. Modlił się za naszych braci udręczonych przemocą obojętności i wojną, a także, abyśmy z należytym szacunkiem traktowali Krzyż Chrystusa.

– O Chryste, prosimy Cię, naucz nas nigdy się wstydzić Twojego krzyża, nie traktować go instrumentalnie, ale czcić go i uwielbiać, gdyż wraz z nim ukazałeś nam ohydę naszych grzechów, wspaniałość swej miłości, niesprawiedliwość naszych osądów i moc Twego miłosierdzia – zaznaczył papież Franciszek.

Na zakończenie Jego Świątobliwość udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj