PAP/Paweł Supernak

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Olszewskiego

Śp. Jan Olszewski spoczął na Wojskowych Powązkach. Byłego premiera żegnali przedstawiciele najwyższych władz państwowych, rodzina, przyjaciele oraz tłumy Polaków. Uroczystości pogrzebowe polityka miały charakter państwowy. Msza św. pogrzebowa sprawowana była w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Eucharystii przewodniczył ks. bp Michał Janocha.

Homilię podczas uroczystości pogrzebowych wygłosił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. Biskup senior diecezji drohiczyńskiej przypominał życiorys śp. Jana Olszewskiego – od udziału w Powstaniu Warszawskim, przez walkę z komunistami, zasiadanie w fotelu premiera RP, aż po współpracę z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

– Zapisał się godnie w naszej pamięci; z odwagą przeszedł drogę swego życia; nie lękał się światła; chętnie wychodził naprzeciw prawdzie bezinteresownie broniąc niesłusznie oskarżonych, a w szczególny sposób opiekował się walczącymi o wolność Polek i Polaków – mówił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Podczas Mszy św. pogrzebowej głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Szef państwa polskiego podkreślał, że śp. Jan Olszewski był nie tylko świadkiem, ale i kreatorem historii Polski.

– Odchodzi człowiek, który w swoim życiu był nie tylko świadkiem historii Rzeczypospolitej – jak napisałem wspominając go w księdze kondolencyjnej. Był nie tylko świadkiem, był kreatorem historii RP. Z całą pewnością, patrząc na te 100 lat odrodzonej Polski po 1918 roku, był jedną z najważniejszych postaci w jej historii – zaznaczył prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki mówiąc o zmarłym polityku wskazał z kolei, że pokazał on, iż można zostać pokonanym, ale być wiernym swym ideałom.

– Pan Premier Jan Olszewski jest dla mnie wielkim świadectwem tego, że można zostać pokonanym, można nawet zostać zdeptanym – bo tak traktowali go przeciwnicy polityczni po obaleniu jego rządu – ale można pozostać wiernym swoim ideałom, wiernym Ojczyźnie, wiernym Polsce, wolności, solidarności i poprzez drogę swojego życia uczynić ogromnie wiele, żeby Polska tą prawdziwą niepodległość pielęgnowała i rozwijała – dodał Prezes Rady Ministrów.

Po Mszy św. pogrzebowej kondukt ze śp. Janem Olszewskim przeszedł pod pomnik Powstania Warszawskiego. Tam byłego premiera pożegnali żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy i działacze opozycji antykomunistycznej. Następnie kondukt udał się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie pochowano byłego szefa polskiego rządu.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego. Miał 88 lat. Do godz. 19.00 w całym kraju trwa żałoba narodowa po jego śmierci.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl