fot. flickr

Ulicami Paryża przejdzie XIII Marsz dla Życia

Po raz trzynasty ulicami Paryża przejdzie dziś Marsz dla Życia. W tym roku jego uczestnicy będą chcieli zwrócić uwagę na temat klauzuli sumienia w zawodzie lekarza.

Tegoroczny Marsz dla Życia ma stanowić apel do Francuzów, aby ci uznawali prawo do sprzeciwu sumienia medyków w sytuacji, kiedy zagrożone jest życie poczętych dzieci. Uczestnicy pochodu będą też apelować o ochronę każdego poczętego dziecka. W paryskie wydarzenie włączają się organizacje i stowarzyszenia katolickie.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz wskazuje, że pomimo prób marginalizacji ludzkiego życia, inicjatywy, takie jak marsze w jego obronie, poruszają sumienia obywateli.

– Marsze dla Życia organizowane w wielu krajach są bezcenną inicjatywą, która płynie na przekór potężnemu nurtowi kultury śmierci. One w sposób bardzo naoczny, bardzo symboliczny i zarazem bardzo spektakularny uświadamiają bardzo podstawowe prawdy. W taki wytuptany, wymaszerowany, wykrzyczany hasłami sposób łatwiej jest dotrzeć do opinii publicznej, niż nawet artykułami medialnymi czy rozmowami telewizyjnymi. To są pewne wizualizacje, które przemawiają do współczesnego człowieka, a ponieważ służą bardzo dobrej sprawie – ze wszech miar zasługują na uznanie, szacunek i poparcie – zaznacza etyk.

Pozdrowienia oraz słowa zachęty dla uczestników paryskiego marszu dla Życia skierował Ojciec Święty Franciszek. Biskup Rzymu za pośrednictwem Nuncjusza Apostolskiego we Francji zachęcił ich, aby nie ustawali w dawaniu świadectwa niezbywalnych wartości, jakimi są godność człowieka i godność życia. W swoim przesłaniu Papież zwrócił też uwagę, że wszelkie zło na świecie ma swój początek w braku szacunku dla życia.

RIRM

drukuj