Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej

Od 1 grudnia lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie jedynie w formie elektronicznej. Pomogą im asystenci medyczni, którzy takie uprawnienia nabyli końcem ubiegłego miesiąca. Obecnie trwa ich szkolenie. E-zwolnienia to szybsze i wygodniejsze rozwiązanie niż tradycyjne zwolnienia lekarskie.

Już od przyszłego miesiąca nastąpią zmiany w wystawianiu zwolnień lekarskich. W razie potrzeby każdy z nas otrzyma je drogą elektroniczną.

– Nie ma odwrotu z tej drogi – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Część środowiska medycznego ma nadzieję, że wdrożenie nowego systemu ponownie zostanie odłożone w czasie. Ale nic z tego. W okręgu koszalińskim już 80 proc. zwolnień wystawianych jest w takiej formie – wskazuje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

– Zachodniopomorskie jest liderem, jeżeli chodzi o odsetek tych zwolnień wystawianych elektronicznie – zaznacza Janusz Cieszyński.

W skali kraju już połowa zwolnień lekarskich to e-zwolnienia. To przede wszystkim szybsze i wygodniejsze rozwiązanie dla pacjentów.

– Pacjent, który otrzymuje elektroniczne zwolnienie, nie musi już z nim udawać się do pracodawcy, może być spokojny o to, że to zwolnienie samo trafi do jego zakładu pracy – mówi wiceminister zdrowia.

Nie trzeba także pamiętać numeru NIP, bo również i on jest automatycznie wczytywany na podstawie miejsca ubezpieczenia pacjenta.

– Skończą się błędy, które czasami się pojawiały, np. brak pieczątki, jakieś niewyraźnie zapisane dane. Teraz lekarz po prostu wpisze numer PESEL i na podstawie tego numeru wszystkie dane zostaną automatycznie zapisane w systemie – wyjaśnia Janusz Cieszyński.

E-zwolnienia ułatwią pracę również lekarzom.

– To jest kilkanaście, do kilkudziesięciu sekund i tak naprawdę to zwolnienie lekarskie jest wystawione – wskazuje wiceminister zdrowia.

Od kilku tygodni zwolnienia mogą wystawiać nie tylko lekarze, ale również ich asystenci.

– Asystent medyczny, który może dokonać tej technicznej części wystawienia zwolnienia lekarskiego, bo oczywiście za zwolnienie odpowiada lekarz – podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi szkolenia dla osób, które będą pracować jako asystenci medyczni.

– W tej chwili nasze działania są skoncentrowane na te oddziały, gdzie wskaźniki są jeszcze niesatysfakcjonujące. Analizowane są bardzo szczegółowo przyczyny tego stanu rzeczy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Resort zdrowia przekaże także dodatkowe środki na informatyzacje, zakup sprzętu i oprogramowania oraz szkoleń dla asystentów. Rząd przeznaczy na to 50 milionów złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl