PAP/Rafał Guz

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury

Od nowego roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego.   

Umowę w tej sprawie podpisano w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył m.in. szef resortu kultury prof. Piotr Gliński, marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że ta współpraca stanowi wyraz wsparcia rządu dla kultury regionalnej.

To jest muzeum z bardzo długą tradycją. Muzeum zakładane przez społeczników, a w tej chwili prowadzone przez władze lokalne. Od 1 stycznia do współprowadzenia włącza się budżet centralny i Ministerstwo Kultury. To jest wyraz naszej polityki, którą prowadzimy od trzech lat, wspierania przez państwo polskie dobrych, najlepszych, instytucji kultury o charakterze regionalnym, ale w zasadzie o oddziaływaniu znacznie szerszym – powiedział Piotr Gliński.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu założono w 1909 z inicjatywy miejscowych działaczy. Rok później otwarto pierwszą ekspozycję.

W okresie międzywojennym placówka borykała się z problemami finansowymi i lokalowymi. W roku 2008 otwarto nowy gmach muzeum.

RIRM

drukuj