Historyczny sztandar „Solidarność Kalifornia” w Papieskim Sanktuarium w Los Angeles

W niedzielę 29. kwietnia podczas Mszy Świętej południowej w polskim kościele pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles, który od 2015 r. jest zarazem Sanktuarium św. Jana Pawła II miało miejsce uroczyste wprowadzenia sztandaru Solidarność Kalifornia.

Sztandar umieszczony został w prezbiterium, w bliskości relikwiarza kapelana Solidarności, bł. ks. Jerzego Popiełuszko. Zaszczytu wniesienia go dostąpił Leszek Piestrzeniewicz, legendarny działacz Solidarności z Gdańska, przewodniczący komitetu strajkowego w zakładzie Telkom – Telmor. Uroczystość zorganizowana została z okazji Święta Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak zaznaczył ks. Rafał Dyguła TChr, proboszcz i kustosz Sanktuarium: „Uroczystość Polonii Kalifornijskiej wpisuje się w nasze celebracje jubileuszu 100-lecia Niepodległej Polski”.

„Wyrażam radość z faktu przekazania dla naszego Papieskiego Sanktuarium historycznego sztandaru Solidarność Kalifornia. Jest to wotum wdzięczności polskich emigrantów dekady lat 80 – tych dla św. Jana Pawła II, który swoim świętym pontyfikatem przyczynił się do odzyskania wolności przez nasz polski naród. Z pewnością ten czytelny znak, którym staje się dla nas wprowadzony dzisiaj sztandar, będzie nas mobilizował do jeszcze bardziej intensywnej modlitwy na naszych comiesięcznych Mszach św. za Ojczyznę i Jej Prezydenta, kiedy to przyzywamy szczególnego orędownictwa bł. ks. Jerzego Popiełuszko” – mówił ks. Rafał Dyguła TChr.

Sztandar został wykonany przez siostry zakonne w Polsce staraniem członków NSZZ „Solidarność” i Solidarność Kalifornia. Jest symbolem wierności ideałom Solidarności polskich emigrantów w tym zakątku świata. Reprezentował ich podczas wielu uroczystości kościelnych i patriotycznych. Przez wiele lat sprawował nad nim opiekę Stanisław Czarnota, internowany w stanie wojennym związkowiec górniczej Solidarności zamieszkały w Kalifornii, a wcześniej w stanie Utah. Był więziony od pamiętnego 13 grudnia 1981 r. w Strzelcach Opolskich, Załężu – Rzeszowie i Nowym Łupkowie w Bieszczadach.

Niedzielna uroczystość była okazją do wspomnień dla członków tego polskiego związku zawodowego oraz niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu zwłaszcza dla przedstawicieli młodej Polonii.

„Po wprowadzeniu stanu wojennego i po likwidacji Solidarności, wielu z naszych działaczy związkowych trafiło do więzień i ośrodków internowania. Dalszym etapem prześladowania i reperkusji ze strony komunistów i Służby Bezpieczeństwa było zmuszanie nas do opuszczenia kraju. Wielu z nas opuściło Ojczyznę bez prawa powrotu. W trudnych warunkach emigracyjnych zaczęliśmy na nowo organizować się w celu niesienia realnej pomocy działającej w podziemiu Solidarności w Polsce” – wspomina Stanisław Czarnota

Warto przypomnieć, że jest to kolejne, niemające precedensu wydarzenie w najnowszej historii tego najstarszego kościoła polskiego w Kalifornii. Na zakończenie ceremonii zeszłorocznego odpustu ku czci św. Papieża Polaka w październiku 2017 r. przybyły z Polski Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski przekazał tutejszej Polonii na ręce ich kapelana, ks. kustosza Rafała Dyguły TChr niezwykły dar z Ojczyzny, uroczystą flagę Polski i list z podziękowaniami od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Święto Flagi zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez znaczenia dla pomysłu wprowadzenia święta były praktyki z okresu PRL-u, kiedy celebrowano jedynie Święto Pracy, natomiast konsekwentnie pomijano obchody 3 maja. Z tego powodu po 1 maja flaga państwowa błyskawicznie znikała z ulic i bezwzględnie nie wolno było jej pokazywać w następnych dniach, co miało wymazać pamięć o Konstytucji 3. maja.

Analogiczne święto celebruje się również w innych państwach świata, choć w odmiennych terminach. W Stanach Zjednoczonych Święto Flagi obchodzi się 14 czerwca, w Meksyku 24 lutego, w Finlandii 6 czerwca, na Ukrainie zaś 23 sierpnia.

ks. Rafał Dyguła TChr/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl