Celnicy PL chcą wznowienia śledztwa ws. importu skażonego alkoholu

Związek Zawodowy Celnicy PL zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem o wznowienie śledztwa ws. importu skażonego alkoholu etylowego z Ukrainy do Polski. Sprawa dotyczy lat 2003–2007.  Budżet państwa w tym czasie stracił na imporcie spirytusu blisko 3 mld. zł.

Alkohol szerokim strumieniem płynął do Polski z Ukrainy jako koncentrat płynu do spryskiwania szyb samochodowych. Po  odkażeniu był sprzedawany do celów spożywczych. Przez to, że Urząd Celny w Przemyślu nie pobierał od importowanego alkoholu etylowego akcyzy, cła i VAT, Skarb Państwa stracił prawie  3 mld zł. Importerzy działali w majestacie prawa i za przyzwoleniem Ministerstwa Finansów.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Rzeszowie, jednak nikt jak dotąd nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Mówi Sławomir Siwy, przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL.

– Stworzono luki prawne. Wiedząc już o luce prawnej wszyscy alarmowali – funkcjonariusze, również inne organy. Ministerstwo nie reagowało, nie zamykało tej luki prawnej. Największym problemem – co powinno zainteresować ministra sprawiedliwości – jest to, że część tych urzędników, którzy tak postępowali, a więc kształtowali prawo pod szarą strefę, wciąż jest zatrudnionych w ministerstwie finansów. Nikt ich nie rozliczył i wciąż mają wpływ na decyzje stanowione, na procedury, na kształtowane prawo – tłumaczy Sławomir Siwy.

Tymczasem obrót skażonym alkoholem wciąż nie jest należycie chroniony. Przedsiębiorcy bezskutecznie apelują o zmianę prawa w celu lepszej ochrony przed skutkami działalności grup przestępczych oraz przepisów dyskryminujących polskich producentów.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl