Cała Polska czyta „Przedwiośnie”: trwa Narodowe Czytanie

Trwa wielki finał akcji Narodowe Czytanie. W ponad 2900 miejscach na całym świecie można usłyszeć „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wydarzenie przed południem w warszawskim Ogrodzie Saskim oficjalnie zainaugurował prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

Jak co roku w inicjatywę włączyli się znani aktorzy i artyści, m.in. Antoni Pawlicki i Grażyna Szapołowska. O godz. 16.00 para prezydencka fragmenty „Przedwiośnia” przeczyta też w ogrodzie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Warszawie.

Kiedy w lutym Andrzej Duda rozpoczął akcję, wskazał, że pytania, jakie zawiera powieść Stefana Żeromskiego są aktualne również dziś.

Żeromski pokazuje tak wiele dramatycznych kontrastów w Polsce, w której jest tak wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź: w jakim kierunku zdążać? Jaki powinien być ustrój Polski? Te wszystkie pytania jawią się na tle tej książki. Pytania, na które dzisiaj być może łatwiej nam odpowiedzieć niż było wtedy. Ale przecież dzisiaj też zadajemy sobie pytania: jakiej my Polski ostatecznie tak naprawdę chcemy? Czy ona już jest dzisiaj taką Polską, do jakiej zdążaliśmy, o jakiej marzyliśmy czy chcemy ją jeszcze naprawić? Zatem choć ta powieść mówi o czasach sprzed 100 lat, to wiele tych pytań dzisiaj jest cały czas bardzo aktualnych – mówił prezydent Duda.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania ze względu na 100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości ma szczególny wymiar. Para prezydencka zachęca, aby obok „Przedwiośnia” czytany też był przygotowany na tę okazję zbiór 44 tekstów Antologii Niepodległości.

Akcja Narodowe Czytanie swój początek miała w 2012 r. Jej organizatorem jest prezydent Andrzej Duda. W ubiegłych latach czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

 RIRM

drukuj