fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Będą zmiany dla nowych kierowców

Szykują się zmiany dla nowych kierowców. Po zdanym egzaminie na prawo jazdy będą musieli jeszcze odbyć obowiązkowy kurs i szkolenie. Przewiduje to projekt rozporządzenia, które resort infrastruktury wysłał do Rządowego Centrum Legislacji – informuje poniedziałkowe wydanie „Rzeczpospolitej”.

Jednym z elementów dodatkowych zajęć będzie szkolenie na płycie antypoślizgowej prowadzone w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Młody kierowca będzie zobowiązany do odbycia kursu w ciągu 8 miesięcy od zdobycia prawa jazdy. Zmiany mają wejść w życie 4 czerwca.

Wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Polaczek zwraca uwagę, że nowe przepisy należy rozpatrzyć w kontekście statystyk wypadków drogowych.

– Przepisy, opisując przyczyny i źródła kolizji wypadków w Polsce, zawsze zwracają uwagę, iż liczącym się uczestnikiem tych wydarzeń bardzo często są młodzi kierowcy. Taki dodatkowy kurs doszkalający przypomni przede wszystkim kwestie przepisów drogowych w praktyce, jest takim dobrym punktem poprawiającym to, o co nam wszystkim w Polsce chodzi, a chodzi o to, aby osób rannych, osób, które są uczestnikami kolizji, było jak najmniej – tłumaczy Jerzy Polaczek.

Według statystyk, w 2016 r. kierujący pojazdami mający od 18 do 24 lat spowodowali blisko 6 tys. wypadków. Stanowi to jedną piątą wszystkich wypadków z winy kierujących.

RIRM

drukuj