
Triduum Paschalne w Bazylice Grobu Pańskiego bez udziału wiernych
Cały Kościół przeżywa Triduum Paschalne. W Bazylice Grobu Pańskiego uroczysta liturgia sprawowana jest bez udziału wiernych.

Cały Kościół przeżywa Triduum Paschalne. W Bazylice Grobu Pańskiego uroczysta liturgia sprawowana jest bez udziału wiernych.

Przeżywamy drugi dzień Triduum Paschalnego – Wielki Piątek. Wspominamy męczeńską śmierć Jezusa i adorujemy Zbawiciela w Grobie Pańskim.


fot. Jacek Dominik

fot. Marek Raczkiewicz CSsR

Blisko 10 tysięcy miejsc przy świątecznych stołach i niemal 50 tysięcy paczek dla potrzebujących – tak wygląda skala wielkanocnej pomocy organizowanej przez Caritas Polska. W całym kraju trwają intensywne przygotowania, by święta były czasem radości także dla osób samotnych, seniorów i ubogich.

O Jezusie, „Słudze Pańskim”, który będąc posłusznym Ojcu i idąc drogą krzyża, przerwał logikę zła – mówił o. Roberto Pasolini w homilii podczas liturgii Męki Pańskiej w Watykanie, której przewodniczył Leon XIV. Kaznodzieja wskazał, że także my możemy zatrzymywać krąg zła, jeśli nie będziemy palcem wskazywać wroga, ani nie odwzajemniać doznanej krzywdy, ale przyjąć „partyturę krzyża”.

o. Roberto Pasolini OFMCap, Kaznodzieja Domu Papieskiego
ks. bp. Wiesław Lechowicz

Obecna Bazylika Grobu Pańskiego strzeże najważniejszych miejsc związanych z tajemnicą naszego odkupienia. W miejscu, gdzie stoi dziś świątynia miały miejsce ukrzyżowanie, śmierć i pogrzeb Jezusa Chrystusa, a także Jego zmartwychwstanie.

