Wzrasta liczba prześladowanych chrześcijan na świecie
Skala prześladowań chrześcijan na świecie cały czas rośnie – tak wynika z najnowszego raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Dokument przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie opiera się na badaniach prowadzonych od sierpnia 2022 r. do czerwca br. w 18 państwach o kluczowym znaczeniu. Jak zauważono, wzrost nękania chrześcijan na tle religijnym jest wyższy niż kiedykolwiek wcześniej.
Ekspert Laboratorium Wolności Religijnej, ks. prof. Piotr Roszak, wskazuje, że prześladowanie wyznawców Chrystusa dokonuje się na różne sposoby – od fizycznej eksterminacji po dyskryminację w białych rękawiczkach. Wykładowca UMK podkreśla, że w przestrzeni publicznej problem prześladowań jest marginalizowany.
– Widać, że zostały pomniejszone różne skale. To, co dokonuje się w niewielkim stopniu, urasta do rangi wielkiego problemu, a to, co jest rzeczywistym problemem, spychane jest gdzieś na margines. Ofiarami tego są chrześcijanie. (…) Liczby raportowane co roku jasno mówią, że jest to narastający proces, który dokonuje się w ciszy, przy braku świadomości i spojrzenia światowych elit politycznych. To o tyle niebezpieczne, że w jakiś sposób te osoby „wyparowują”. Trzeba wyostrzyć spojrzenie, mówić o tym, ale także angażować się i zwracać uwagę tym, którzy mogą działać w tej sprawie – zaznacza ks. prof. Piotr Roszak.
Najnowsza edycja raportu „Prześladowani i zapomniani?” została zaprezentowana w tym tygodniu w brytyjskim parlamencie. Dokument ukazuje się co dwa lata.
RIRM