fot. flickr.com

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem „Młodzi trzeźwi i wolni”

Pod hasłem „Młodzi trzeźwi i wolni” przebiegać będzie w dniach 3-9 marca 52. Tydzień o Trzeźwość Narodu – poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Inspiracją do wyboru hasła był m.in. Synod Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, który odwołuje się do trudnej sytuacji, w jakiej żyją młodzi.

„Jest to też ważny etap w realizacji Narodowego Programu Trzeźwości. Odpowiedzialność za trzeźwość młodych, czyli za ich trzeźwe myślenie, za ich bycie wolnymi od wszelkich uzależnień spoczywa na wszystkich dorosłych, zwłaszcza na rodzicach, kapłanach, nauczycielach i wychowawcach” – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Przypomniał jednocześnie, że w przesłaniu Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w 2017 r., delegaci ze wszystkich polskich diecezji zwrócili się z prośbą do duszpasterzy i wiernych świeckich o wzmożoną modlitwę o trzeźwość, a także aktywizację grup i środowisk troszczących się o wychowanie dzieci i młodzieży w abstynencji.

„Jakże często młodzi ludzie stają się niewolnikami świata elektroniki i internetu. Nie wyobrażają sobie życia bez smarfonów i aplikacji, z których korzystają właściwie nieustannie. Stają się zakładnikami świata gier i portali, narkotyków i tytoniu. Jednak w największym stopniu są ofiarami alkoholu” – mówił ks. bp Bronakowski. Dodał, że hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu brzmi „Młodzi trzeźwi i wolni”, gdyż tylko wtedy mogą być „przyszłością Kościoła i narodu”.

Na postawione przez siebie pytanie, czy jako dorośli nie mamy sobie nic do zarzucenia, duchowny odpowiedział: „w Polsce starsi toną w morzu wódki, a dzieci i młodzież w morzu piwa”.

„Jest to nasz podstawowy problem, który generuje kolejne problemy, kolejne zagrożenia i nałogi. Jesteśmy świadomi, że nadmierna akceptacja alkoholu, proalkoholowa mentalność to jedna z najpoważniejszych narodowych wad, z którymi musimy odważnie walczyć” – zaznaczył ksiądz biskup. Dodał, że walka o trzeźwość narodu „jest walką z terrorem alkoholowym”, a reklama alkoholu „powinna być całkowicie zakazana”.

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych – jak poinformował ks. bp Tadeusz Bronakowski – przygotował Vademecum na rok 2019.

„Jego głównym tematem jest właśnie wychowanie młodzieży w wolności od wszystkiego, co szkodzi i co oddala od szczęścia. Wsparcie i pomoc wychowawcza, jakiej młodzi ludzie potrzebują, by wzrastać w miłości i wolności dzieci Bożych, wymaga współdziałania wielu środowisk, w tym wspólnot Kościoła” – zaznaczył duhcowny.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślił też, że w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu, musimy po raz kolejny uświadamiać społeczeństwo, jak poważnym problemem jest nadużywanie alkoholu w Polsce.

„Nasz sprzeciw budzi wszechobecna reklama alkoholu, a także to, że w krajobraz naszych miast, miasteczek i wsi wpisały się na stałe tak liczne punkty sprzedaży alkoholu. Te punkty są niczym komórki nowotworowe, które za aprobatą wielu samorządowców mnożą się niszcząc zdrowie naszego narodu, zwłaszcza młodego pokolenia. Jeżeli tego powstrzymamy, wkrótce może być za późno” – ocenił ksiądz biskup.

Mimo tych negatywnych procesów – jak zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski – mimo „wielkiej siły środowisk promujących alkohol, mimo wciąż powszechnej mentalności proalkoholowej rozpowszechnianej w naszym narodzie, nie możemy się zniechęcać, nie możemy zaprzestać działalności promującej trzeźwość i abstynencję”.

Duchowny podkreślił też, że trzeba przeciwstawić się potężnemu alkoholowemu lobby.

„Z taką prośbą i nadzieją zwracamy się do władz naszej Ojczyzny, które kiedyś obiecały dobrą zmianę. Taka dobra zmiana musi się dokonać także w odniesieniu do ochrony trzeźwości” – zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Poinformował też, że w Polsce żyje prawie milion osób uzależnionych od alkoholu, a już ponad milion dzieci żyje w rodzinach z problemami alkoholowymi, natomiast ponad dwa miliony doświadcza przemocy w rodzinach na tle alkoholowym. W Polsce przypada spożycie 10 litrów czystego alkoholu na osobę, a do tego trzeba jeszcze doliczyć od 2 do 3 litrów alkoholu nierejestrowanego.

„Te przerażające liczby spożycia alkoholu, liczby mówiące o skutkach nałogu, niestety już nie robią większego wrażenia na wielu słuchaczach” – zaznaczył ks. bp Bronakowski.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl