fot. tv trwam

Świdnica: Ks. abp. S. Pennacchio przewodniczył Mszy św. z okazji 15. rocznicy utworzenia diecezji świdnickiej

W sobotę odbyły się uroczystości związane z 15. rocznicą utworzenia diecezji świdnickiej oraz święceń biskupich i ingresu ks. bp Ignacego Deca. W świdnickiej katedrze sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio.   

Zgromadzonych w Świdnicy przywitał pierwszy ordynariusz diecezji ks. bp Ignacy Dec. W uroczystościach uczestniczyli m.in. księża biskupi, przedstawiciele rządu i oświaty oraz władze samorządowe.   

W homilii ks. bp Salvatore Pennacchio zwrócił uwagę, że utworzenie diecezji było zamysłem Bożym.

– Na diecezjalny świdnicki jubileusz chcemy patrzeć oczyma wiary, to znaczy oczyma uświęconymi przez Boże objawienie wyrażone w dzisiejszej liturgii.. Pragniemy uroczyście świętować dzisiaj świdnicki jubileusz, który nie jest tylko wymysłem ludzkim, lecz wolą samego Boga – podkreślił Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Ks. abp Salvatore Pennacchio przekazał całej diecezji błogosławieństwo jubileuszowe od Ojca Świętego Franciszka. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał szef KPRM Michał Dworczyk.

– Z okazji pięknego jubileuszu pragnę przekazać księżom biskupom, a także wszystkim duchownym i świeckim, którzy wnieśli i wnoszą swój wkład w życie świdnickiego Kościoła, wyrazy głębokiego szacunku i najwyższego uznania. Jestem przekonany, że dzieło wiary, wspólnej pracy i otwartości serca, które od 15 lat powstaje na świdnickiej ziemi, będzie się rozwijało i przynosiło dobre owoce – napisał w liście odczytanym przez ministra Michała Dworczyka premier Mateusz Morawiecki. 

Diecezję świdnicką w 2004 r. powołał do istnienia Ojciec Święty Jan Paweł II. Obecnie w jej skład wchodzą 24 dekanaty i 190 parafii. Sobotnie uroczystości jubileuszowe transmitowały TV Trwam i Radio Maryja.

RIRM

drukuj