fot. PAP/Alena Solomonova

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Przypada dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”. Polacy wykazali się w tym roku wyjątkową otwartością na uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy we własnym kraju są uciskani przez rosyjskie wojska.

Gdy do naszego kraju zaczęli przyjeżdżać uchodźcy wojenni z Ukrainy, Polacy od razu wyciągnęli do nich pomocną dłoń. Zarówno na szczeblu rządowym, jak i  samorządowym, ale ogrom wsparcia napłynął od zwykłych obywateli. Od samego początku pomoc organizowana była również w parafiach. [czytaj więcej] 

– Jako parafia zaczęliśmy organizować wolontariat, a jako poradnia zostaliśmy poproszenie, by koordynować zaplecze prawno-pedagogiczne, dlatego że myliśmy do czynienia z ludźmi, którzy przeżyli traumę – mówi kapucyn, o. dr Tomasz Grabiec, dyrektor specjalistycznej poradni Akademia Rodziny Augustyn we Wrocławiu.

Również w Gdańsku, dzięki wiernym zgromadzonym wokół sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie, schronienie otrzymało 35 obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

– Od samego początku, jak uchodźcy z Ukrainy (których nazywamy naszymi gośćmi i przyjaciółmi) przybyli na nasze ziemie do naszego domu pielgrzyma, parafianie bardzo otwarcie z otwartym sercem ich podjęli. Otworzyliśmy drzwi naszych serc i naszego domu – zaznacza ks. kan. Andrzej Pradela,  kustosz sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie.

Ukraińcy są nazywani gośćmi, znaleźli prace, a dzieci uczęszczają do polskich szkół. Otrzymali kompleksowe wsparcie.

– Chcemy bardzo, aby ich pobyt nie był tylko pobytem zewnętrznym. Dajemy im pokój, jedzenie. Chcemy, żeby był zbliżeniem naszych serc i ducha, dlatego zapraszamy zawsze naszych przyjaciół na modlitwę – podkreśla  kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Pradela.

Należy pamiętać, że znaczną część uchodźców stanowią kobiety z dziećmi, to właśnie najmłodszym potrzebne jest największe wsparcie.

Dzieciaki znajdują się w stresie psychologicznym. To są dzieci wojny. Oni widzieli wybuchy, rakiety, śmierć. Warto to pamiętać zawsze. W Polsce jest zawsze przyjaźnie, ale to jest inne państwo, to nie jest dom – mówi Artem Walach, p.o. konsula generalnego Ukrainy w Lublinie.

Stąd wsparcie psychologiczne, jak to udzielane m.in. przez specjalistyczną poradnię Akademia Rodziny Augustyn we Wrocławiu oraz wsparcie duchowe, które otrzymują w parafiach w całym kraju. Dziś, zgodnie z hasłem Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, chcemy budować przyszłość razem z naszymi gośćmi z Ukrainy.

„Do wszystkich przybyszów kierujemy słowa braterskiej miłości. Chcemy Was zapewnić o pełnej solidarności, życzliwości i otwartości na Wasze potrzeby. W zmaganiu z trudnościami nie jesteście i nie pozostaniecie sami. Łączymy się z Wami we wspólnocie bólu i współczucia, ale i wypływającego z wiary przekonania, że barbarzyństwo i niesprawiedliwość nigdy nie mają ostatniego słowa” – podkreśla ks. bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Zawarto w nim także apel do wiernych o modlitwę w intencji pokoju i sprawiedliwości społecznej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl