Ojciec Święty Franciszek: Bóg potępia grzech, ale stara się ocalić grzesznika

Bóg potępia grzech, ale stara się ocalić grzesznika – podkreślał podczas niedzielnych rozważań przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek. Papież akcentował, że Jezus uczy nas, że można miłować bezinteresownie.

W czasie rozważań przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek mówił o znaczeniu doświadczenia łaski miłosiernego spojrzenia Jezusa. Jezus patrzy na nas z miłosierdziem i z miłosierdziem wychodzi na spotkanie tym, którzy pobłądzili. O tym też mówi niedzielna Ewangelia, w której Jezus pomimo szemrania ludu zatrzymuje się w domu grzesznika Zacheusza.

– My również bylibyśmy zgorszeni tym zachowaniem Jezusa. Ale pogarda i ostracyzm wobec grzesznika jedynie go izolują i utwierdzają w złu, jakie wyrządza samemu sobie i wspólnocie. Natomiast Bóg potępia grzech, ale stara się ocalić grzesznika, poszedł go szukać, aby sprowadzić go z powrotem na właściwą drogę – mówił Papież.

Zacheusz dowiaduje się od Jezusa, że można miłować bezinteresownie. Akceptacja Jezusa i okazana mu troska doprowadzają tego człowieka do gwałtownej przemiany mentalności: w jednej chwili uświadamia sobie, jak bardzo nikczemne jest życie całkowicie skupione na pieniądzu, za cenę okradania innych i odbierania od nich pogardy.

– Spotykając Miłość, odkrywając, że pomimo grzechów jest miłowany, staje się zdolny do kochania innych, czyniąc z pieniędzy znak solidarności i komunii – wskazywał Franciszek.

Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty wyraził solidarność z chrześcijanami Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tewahedo, którzy w minionych dniach padli ofiarą zamieszek o podłożu religijno-etnicznym. Papież apelował do wiernych, aby modlili się za wszystkie ofiary przemocy w tym kraju.

TV Trwam News

drukuj