Obchody 40. rocznicy wyboru Ojca św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową

W Krakowie rozpoczną się obchody 40. rocznicy wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tegoroczne uroczystości będą przebiegały pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II. Papież wygłosił owe słowa podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r. na krakowskich Błoniach. Cykl wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych zostanie zainaugurowany dzisiaj, w 98 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Obchody potrwają do października br.

O godz. 8.00 Mszę św. w Kaplicy Kapłańskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawił wieloletni sekretarz osobisty Papieża ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Obchody 40. rocznicy wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową rozpoczną się dzisiaj o godz. 17.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Mszy św. z racji 98 urodzin Papieża Polaka przewodniczył będzie metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Po Eucharystii zostaną nagrodzeni laureaci IV Międzynarodowego Konkursu Literackiego pt. „Św. Jan Paweł II Apostoł Miłosierdzia – Patron Rodziny”. Msza św. będzie transmitowana przez TVP3 Kraków.

Urodziny św. Jana Pawła II – swojego Patrona – świętować będą też młodzi z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W dzisiejszy wieczór wyruszą o 19.50 spod bazyliki św. Floriana, by z radością i pieśnią uczcić tę rocznicę. Nie zabraknie żółtych chust, balonów i uśmiechów. Pochód młodych przejdzie przez Plac Matejki, ul. Floriańską i Rynek Główny, aż po ul. Grodzką oraz Okno Papieskie na Franciszkańskiej 3.

Główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II odbędą się w październiku w Sanktuarium na Białych Morzach, które powstało dla upamiętnienia dziedzictwa Jana Pawła II. 16 października zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Będzie jej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi ks. kard. Stanisław Dziwisz.

W niedzielę 14 października, kiedy to w Kościele w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski, odbędzie się  spotkanie ze świadkiem wielkiego pontyfikatu – ks. kard. Stanisławem Dziwiszem, który podzieli się swoimi wspomnieniami z niemal czterdziestu lat służby u boku świętego Papieża Polaka.

Uroczyste dziękczynienie w papieskim Sanktuarium na Białych Morzach trwać będzie od 16 października. Zakończy je odpust ku czci św. Jana Pawła II 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia Świętego. W tym czasie do Sanktuarium zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich stanów i grup społecznych.

Od maja do października jubileusz 40-lecia pamiętnego konklawe, które wybrało papieża z dalekiego kraju, obchodzony będzie we wspólnotach, parafiach, sanktuariach i innych miejscach związanych w Archidiecezji Krakowskiej z Janem Pawłem II. Charakter dziękczynny za wydarzenia z października 1978 r. będą miały również coroczne pielgrzymki, jak Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę, czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej.

22 września do Sanktuarium św. Jana Pawła II pielgrzymować będą młodzi. Podczas Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej (SMAK), wręczona zostanie Nagroda Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”, nawiązująca do Listu Jana Pawła II do młodych „Parati Semper”. Młodzi będą dziękować za pontyfikat inicjatora i patrona Światowych Dni Młodzieży podczas Mszy św. i koncertu ewangelizacyjnego.

4 października w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie zostanie otwarta okolicznościowa wystawa „Święty pontyfikat”.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizują w dniach 17-19 października Międzynarodową Konferencję „Veritatis Splendor” z udziałem naukowców, biskupów i autorytetów duchowych z różnych stron świata. Ich refleksja będzie przebiegała pod hasłem: „Jan Paweł II – papież, który zmienił oblicze Europy i świata”.

Konferencja Episkopatu Polski/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl