NBP i Poczta Polska upamiętniają 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II

Z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka Narodowy Bank Polski prezentuje monety okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II, a Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy z przywieszką emisji „100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II”.

Narodowy Bank Polski w komunikacie przypomina, że dzisiaj, 16 października 2020 r., przypada 42. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na biskupa Rzymu. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, który nie był Włochem. Mając 58 lat, został najmłodszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii Watykanu.

„Z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka Narodowy Bank Polski prezentuje monety okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II” – poinformował w komunikacie NBP, który tego dnia otwiera okolicznościową ekspozycję artystyczno-multimedialną, prezentującą monety kolekcjonerskie z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

Bank centralny poinformował, że wyemitował dotychczas 56 monet kolekcjonerskich z wizerunkiem Jana Pawła II, w tym 31 złotych, 21 srebrnych i 4 w stopie Nordic Gold, oraz pierwszy w historii Polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem papieża Polaka.

Ekspozycję emitowanych przez NBP monet kolekcjonerskich dedykowanych świętemu Janowi Pawłowi II można zobaczyć od 16 października do 17 listopada br. w siedzibie Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które mieści się przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Także dzisiaj, w Dzień Papieski, Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy z przywieszką emisji „100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II”. To kolejna wspólna inicjatywa Polski i Watykanu w ramach wydawnictw filatelistycznych.

Jak poinformowała w komunikacie Poczta Polska, autorka projektu, Agnieszka Sobczyńska, przedstawiła na znaczku wizerunek Świętego Jana Pawła II w aureoli, na tle elementu zdobniczego – fragmentu haftu siostry Łucji dos Santos (portugalskiej zakonnicy, świadka objawień maryjnych w Fatimie w 1917).

„W lewym dolnym rogu przywieszki do znaczka widnieje napis 100, wpisany w herb papieski – dwa klucze. Przywieszka występuje w trzech wersjach graficznych i przedstawia kolejno: Karola Wojtyłę z Mamą; Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i Kardynała Karola Wojtyłę i ostatnia – papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie” – podkreślono.

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej zdjęcie młodego Karola Wojtyły ze zbiorów Muzeum Dom Rodziny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz jeden z cytatów papieża Polaka.

To już drugi w tym roku znaczek upamiętniający 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. W maju do obiegu trafił walor wydany wspólnie z Pocztą Słowacką.

PAP

drukuj