fot. flickr.com

Kraków: w Bazylice Mariackiej zakończyły się obchody 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej

Nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio przewodniczył w sobotę Mszy św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie, odprawionej na zakończenie jubileuszu 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. „Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki, Królowej, Pani Jasnogórskiej” – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

W koncelebrze uczestniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, a kazanie wygłosił metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski przypomniał peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Polsce, która zaczęła się w 1957 r. i została przerwana w 1966 r. przez ówczesne władze państwowe, wskutek czego w części diecezji zamiast obrazu kościoły nawiedzały puste ramy bez wizerunku Czarnej Madonny.

Jak wskazał ks. abp Marek Jędraszewski, przywołując m.in. słowa Jana Pawła II, władze państwowe chciały odciąć Polaków „od matki”, „od miejsca, w którym bije serce narodu”, „od miejsca, w którym dzięki Maryi zawsze mogliśmy się uczyć, co znaczy autentyczna wolność” i od nadziei.

„Dzisiaj, 50 laty później, znajdujemy się w innej sytuacji, ale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo także dzisiaj konieczny jest nasz osobisty wysiłek, by nie dać się odciąć od matki. Matki, która nieustannie wskazuje na swoje boskie Dzieciątko, a to Dziecko mówi: kochaj Boga, kochaj go całym sercem” – mówił ks. abp Jędraszewski.

Podkreślił, że dzięki takiej miłości tworzy się „cywilizacja miłości”, a tam, gdzie ludzie żyją tak, jakby Boga nie było, zaczyna się zmierzch i upadek cywilizacji, zaczyna się próżnia.

„Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki, Królowej, Pani Jasnogórskiej” – powiedział metropolita krakowski. Dodał, że prosimy, aby „jej głos rozlegał się w głębi naszych sumień i mówił, co robić, by ratować, to co najważniejsze w życiu Polek i Polaków, całej naszej Ojczyzny”.

Podczas sobotniej Mszy św. poświęcone zostały odrestaurowane organy w prezbiterium świątyni.

Ks. abp Salvatore Pennacchio przekazał parafii różaniec od papieża Franciszka i podziękował za to, że mógł przewodniczyć sobotniej uroczystości.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się w Bazylice Mariackiej w kaplicy pod niższą z wież świątyni. Koronacja obrazu odbyła się 15 grudnia 1968 r., a dokonał jej ówczesny prymas ks. kard. Stefan Wyszyński.

Od początku tego roku w każdą sobotę po piętnastym każdego miesiąca w bazylice odprawiana była Msza św. z procesją do kaplicy i nabożeństwem do patronki parafii. 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ks. kard. Stanisław Dziwisz przekazał jako wotum dla mariackiego wizerunku Matki Bożej złoty krzyż pektoralny św. Jana Pawła II, autorstwa Enrico Manfriniego. Krzyż zawisł na sukni krakowskiej Czarnej Madonny.

PAP/RIRM

drukuj